Hardal yağı, hardal bitkisinin tohumlarından preslenerek ya da distilasyon yoluyla elde edilen bitkisel yağlardan biridir. Omega3 ve Omega6 yağ oranları açısından oldukça dengeli olan ve az bir miktarda doymuş yağ içeren bu yağ, en iyi bitkisel yağ alternatifleri arasında yer almaktadır. İnsan sağlığına ve cildi üzerinde oldukça faydalı etkileri bulunan hardal yağı, yemeklere katılabildiği gibi, teröpatik amaçla da kullanılabilmektedir.

Hardal Yağının Faydaları

Hardal yağının faydaları oldukça fazladır. Güçlü bir uyarıcı olma özelliği sayesinde sirkülasyonu, boşaltım ve sindirim sistemini teşvik eden hardal yağı, masaj amaçlı harici kullanımda dolaşım sistemini de uyarmaktadır. Sahip olduğu omega asitleri sayesinde kolesterol seviyesini dengeleyerek kardiyovasküler riskini en aza indirgemektedir. Bunun ile beraber kanserle mücadele de eden hardal yağı, kanserli tümörlerin oluşumunu engellemekte ve kansere karşı koruma sağlamaktadır. En önemli hardal yağının faydalarından biri de astıma ve sinüzite iyi geliyor olmasıdır.

Tüm bunların yanı sıra hardal yağı mantarla mücadele etmekte, üst solunum yollarına iyi gelmekte, ağrıları hafifletmekte, kilo vermeye yardımcı olmakta, bağışıklık sistemini artırmakta, cilt, saç ve dudak bakımı yapmakta, ağız ve diş sağlığına iyi gelmektedir.

Hardal Yağının Cilt İçin Faydaları

Hardal Yaginin Faydalari Nelerdir 1

 

Hardal yağının cilt üzerindeki etkileri çeşitlilik göstermektedir. Dolayısıyla masaj amacıyla kullanımı oldukça popüler olan hardal yağı, cildi UV ışınlarına karşı korumakta ve yaşlanma görünümüne karşı savaşmaktadır. İçeriğindeki E vitamini cilt faydalarının temel bileşeni olurken, bu sayede dolaşımı daha iyi bir hale getirmekte ve çoğunlukla cildi sağlıklı tutmaya yardımcı olmaktadır.

Hardal Yağının Saç İçin Faydaları

Hardal yağının saç derisi üzerinde de çeşitli etkileri olduğu bilinmektedir. Sahip olduğu antibakteriyel ve mantar önleyici özelliği sayesinde enfeksiyon ve kepeğin önüne geçen bu yağ, saç bakımı açısında en önemli bitkisel yağlardan biridir. Bunun ile beraber hardal yağındaki vitaminler, beta – karoten ve diğer besin maddelerinin zenginliği, saçın büyümesini ve uzamasını desteklemektedir. Hardal yağı, erken beyazlayan saçların ve saç dökülmesinin önüne geçebilme konusunda da oldukça başarılı bir yağdır.

Hardal Yağı Nerede Satılır?

Hardal yağı, marketlerde, bitkisel yağların ve kozmetik ürünlerinin satıldığı dükkanlarla birlikte aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.