Bitkisel çilek yağı son yıllarda oldukça popüler bir hale gelen bitkisel yağlar arasında yer almaktadır. Cilt bakımından saç bakımına, ağız bakımından genel sağlığa varana kadar oldukça geniş bir alanda etkili olan yağ, A, C, B6 ve B12 vitaminleri bakımından bir hayli zengin olması ile bilinmektedir. Bu özelliğinin yanı sıra antioksidan bakımından da önemli bitkisel yağlardan biri olan bu yağ, demir, fosfor, sodyum, magnezyum gibi mineralleri de bünyesinde barındırmaktadır. İnsan sağlığı için önemli bir yere sahip olan bu yararlı bileşenler sayesinde pek çok sağlık sorunu için kullanılabilmektedir.

Bitkisel Çilek Yağının Faydaları

Bitkisel Çilek Yağının Faydaları

Bitkisel Çilek Yağının Faydaları

Bitkisel çilek yağının faydaları bir hayli çoktur. Hoş bir kokuya sahip olması sebebiyle aroma terapi olarak kullanılabilen bu yağ, insanın bedenini güçlendirmekte, cilde tazelik ve güzellik kazandırabilmektedir. Bunun ile beraber cildi sıkılaştırması, beslemesi, gözenekleri temizlemesi, pasta ve kek yapımınsa güzel bir tat ve koku kazandırması, ağız ve diş sağlığına iyi gelmesi, alerjiyi gidermesi, cildi koruyup yumuşatması, güneş lekelerini gidermesi, cildi derinlemesine nemlendirmesi gibi özellikleri de yine yağın faydaları arasında yer almaktadır.

Cilt için Faydaları

Cilt için Faydaları

Cilt için Faydaları

Cilt üzerinde önemli etkiler gösteren çilek yağı, cilt bakım yağları arasında yer almaktadır. Bu nedenle kişisel bakım alanında kullanılan bu yağ, içeriğindeki antioksidanlar sayesinde sivilce, siyah nokta ve akne gibi problemleri ortadan kaldırabilmektedir. Üstelik yeni sivilce oluşumlarını engellemenin yanı sıra, bu sorunların etkilerini de en aza indirgeyebilmektedir.

Öte yandan doğal bir gerginleştirici olarak kullanılabilen bitkisel yağlardan çilek yağı, sarkmış ve kırışmış olan bölgeleri onarabilmekte, cilt donukluğunu giderebilmekte ve daha genç bir cilt yapısı elde edilmesini sağlayabilmektedir.

Saç için Faydaları

Kişisel bakım alanında ideal bir tercih olan bitkisel çilek yağı, saç bakımında da önemli etkiler gösterebilmektedir. Özellikle kuru saç yapısına sahip olanların tercih etmesi gereken bu yağ, saçların nemlendirilmesini, saç derisinin beslenmesini ve içeriğinde C vitamini sayesinde saç dökülmesini engellemesi ile bilinmektedir. Tüm bunların yanı sıra daha canlı, parlak ve sağlıklı bir saç yapısı oluşturması da çilek yağının saça faydaları arasında yer almaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.