Argan yağı, Fas ve çevresinde yetişen argan ağacı çekirdeklerinin damıtılması yöntemi ile elde edilmektedir. Genellikle saf hali ile aktarlarda bulunan yağ, çoğu zaman kişisel bakım alanında kullanılabilmektedir. Bu nedenle cilt bakım yağları arasında da yer alan bu yağ, aynı zamanda genel sağlık üzerinde faydalı olabilmesi için yemeklerin içerisine de katılabilmektedir.

Özellikle kişisel bakım alanındaki etkileri ile bilindiğinden daha çok bu alanda kullanılmaktadır. Saç, cilt ve yüz bakım ürünlerinin içeriğinde yer alan bu yağ, özellikle de cilt lekeleri konusunda oldukça etkili olan bitkisel yağlardan biridir.

Cilt Lekeleri için Argan Yağı

Cilt Lekeleri için Argan Yağı

Cilt Lekeleri için Argan Yağı

Cilt bakım yağları arasında önemli bir yere sahip olan yağ, güneş etkilerine karşı koruyucu bir görev üstlenmektedir. Cilde güneş ışınlarına karşı koruyan ve cilt lekelerinin meydana gelmesine engel olan yağ, antioksidan özelliği sayesinde cilt lekelerine neden olan serbest radikallere karşı savaşmaktadır. Üstelik yanıkların ve aşırı pigmentlerin oluşumunu da engelleyebilen bu yağ, özellikle de cilt kanserinin önüne geçebilmekte ve daha sağlıklı bir cilt yapısı elde edimine yardımcı olmaktadır.

Bu gibi durumlar ve cilt lekeleri karşısında cilt için bu yağı kullanımı tavsiye edilmekte ve düzenli olarak kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Argan Yağının Cilde Faydaları

Cilde Faydaları

Cilde Faydaları

Günümüzde oldukça popüler olan bitkisel yağlardan biridir. Özellikle de saç ve cilt bakımı konusunda etkili olan bu yağ, bu alanda sağlamış olduğu faydaları nedeniyle pek çok kişisel bakım ürününün içeriğinde yer almaktadır.

Yağın cilt üzerindeki faydalarından bahsetmek gerekirse; mantar gibi cilt rahatsızlıklarını gidermesi, cildin nem dengesini sağlaması, sivilce, siyah nokta ve akneleri gidermesi, yaraların iyileşme sürecini hızlandırması ve yaşlanma etkilerine karşı savaşması, bu yağın faydaları arasında yer almaktadır.

Argan Yağı Cilde Nasıl Uygulanmalıdır?

Diğer pek çok bitkisel yağlarda olduğu gibi düzenli ve dikkatli bir kullanım gerektirmektedir. Argan yağının faydalarını görebilmek için gerekli olan bu kullanım hassasiyeti, aynı zamanda yan etkilerin önüne geçilmesi konusunda da önemlidir. Örneğin; cilt bakımı yaparken yağı pamuk yardımı ile cilde uygulayabilmek mümkündür. Öte yandan hassas cilt yapısına sahip olan kişilerin yağı diğer hafif bitkisel yağlar ile seyrelterek kullanması tavsiye edilmektedir.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler