Aktar Bloğu

Zambak Yağı Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Zambak Yağı Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Doğada bulunan pek çok bitki gibi zambak da insan sağlığı açısından oldukça önemli olan bitkilerden biridir. Zambak çiçeğinin insana sağlamış olduğu fayda kadar, bu çiçekten elde edilen yağın da faydalı mevcuttur. Özellikle de cilt sağlığı açısından oldukça faydalı olduğu bilinen yağ, pek çok kesim tarafından ağrı kesici özelliği ile bilinmektedir. Zambak çiçeği ve bu çiçekten elde edilen bitkisel yağlardan zambak yağı, günümüzde doktorların çeşitli rahatsızlıklar için tavsiye ettiği ürünler arasında yer almaktadır.

Demir, tanen, iridin, uçucu yağ ve reçine gibi içeriklere sahip olan bu yağ, hazır olarak satın alınabileceği gibi, evde de kolaylıkla yapılabilmektedir.

Zambak Yağı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Zambak yağının evde yapımı dışında bir aktardan ya da organik pazardan hazır olarak satın alınması durumunda bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Zambak yağı alırken dikkat edileceklerin başında ise, tamamen organik ve doğal bir içeriğe sahip olduğundan emin olunması gelmektedir. Yani satın alınacak olan yağın içeriğinde herhangi bir kimyasal maddeye yer verilmemesi gerekmektedir. Aksi takdirde bu yağın faydası yerine zararları ile karşılaşılabilmektedir.

Bunun ile beraber diğer bitkisel yağlar gibi bu yağın da saklanma koşullarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Satın alınacak olan yağın mutlaka bir cam şişede bulunması, güneş görmeyen, kuru ve serin bir alanda muhafaza edilmiş olması da önem teşkil etmektedir.

Zambak Yağının Faydaları

Zambak Yağının Faydaları

Zambak Yağının Faydaları

Cilt sağlığına ve genel sağlığa faydaları oldukça çoktur. Özellikle mucizevi bir ağrı kesici olması ile bilinen yağ, kan dolaşımını ve besinlerin erime sürecini hızlandırmaktadır. Vücudu toksin ve zararlı maddelerden arındıran bu yağı, safa ve balgam sökücü bir özelliğe de sahiptir. Öksürük gibi rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olurken, saçların hızlı bir şekilde uzamasına, kaş ve kirpik bakımına da yardımcı olabilmektedir.

Öte yandan yağ cilt üzerinde de büyük faydalar sağlamaktadır. Cildi gerginleştirip sıkılaştıran bu yağ, daha genç bir görünüm kazanmayı sağlamaktadır. Ciltte adeta botoks etkisi yapan yağ, aynı zamanda apse ve şişliklerin giderilmesi konusunda da oldukça başarılıdır.

Zambak Yağının Kullanımı

Cildi hassas olan ve alerjisi bulunanların bu yağı kullanmaması gerekmektedir. Bunun ile beraber emziren annelerin, hamile bayanların bebeklerin ve çocukların zambak yağından uzak durması tavsiye edilmektedir.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler