Aktar Bloğu

Argan Yağının Faydaları Nelerdir?

Argan Yağının Faydaları Nelerdir?

Argan yağı, bugünlerde adını sıklıkla duyduğumuz ve insan sağlığı açısından büyük faydaları bulunan bitkisel yağlardan biridir. Özellikle saç bakımında oldukça iddialı etkilere sahip olan yağ, aynı zamanda cilt üzerinde de oldukça etkilidir.

Günümüzde bitkisel yağların daha çok tercih edilmesinin sebebi, içeriğinde kimyasal madde bulunmaması ve bu nedenle kullanım amacına oldukça memnun edici hizmetlerde bulunmasıdır. Ayrıca kullanıcıyı memnun eden bitkisel yağlar arasında yer almaktadır.

Argan Yağı Nedir?

Argan ağacının çekirdeklerinden elde edilen bir bitkisel yağ olarak bilinmektedir. Pek çok farklı alanda farklı etkileri sebebi ile kullanımı mevcuttur. Olumlu etkileri sebebi ile özellikle kadınlar tarafından çok sık merak edilen ve kullanılan bir yağdır. Esansiyel yağ asitleri ve antioksidanlar (A, C, E vitamini, polifenoller, linoleik asit, omega-6 ve steroller dahil) bakımından zengin bir içeriğe sahip olan argan yağı, cilt için de olumlu etkilere sahiptir.

Argan Yağı Ne İşe Yarar?

Argan Yağı Ne İşe Yarar?

Argan Yağı Ne İşe Yarar?

En sık saç bakım ürünlerinde rastlanan argan yağının birçok kullanım alanı vardır. Kadınlar, saçlar üzerindeki olumlu etkilerinden dolayı yağı bu amaçla kullanmaktadırlar. Cilt için de yaşlanma karşıtı olarak çok sık tercih edilen bu yağ, başka pek çok alanda etkili olarak kullanılmaktadır.

Argan Yağının Faydaları

Argan yağının faydaları, daha çok saç ve cilt üzerinde etkisini gösterirken, ayrıca tırnak ve tüm vücut için besleyici bir özelliği bulunmaktadır. Cilt için oldukça ideal bir nemlendirici olan bu yağın, güzelleştirici etkileri bulunduğunu da bilmek gerekir.

Günümüzde oldukça sık duyulmaya başlanmasının ve pek çok kişi tarafından kullanımının artması gibi gelişmelerin nedeni olarak, bu yağların tamamen doğal ve organik yollardan elde edilmesidir. Bu nedenle oldukça besleyici ve fayda sağlayıcı olan pek çok bitkisel yağlar, bugünlerde yüz binlerce kişi tarafından araştırılmakta ve kullanılmaktadır.

  • Cansız ve yıpranmış saçları besleyerek onarıcı görev görmektedir.
  • Cilt ve saçlar için oldukça iyi bir nemlendiricidir.
  • İçeriğindeki faydalı vitaminler ile ciltteki yağ dengesini sağlayarak akne ve sivilce oluşumunu engeller.
  • Özellikle kış aylarında, soğuk havaların etkisi ile kuruyan ve çatlayan dudakları nemlendirme ve onarmada oldukça etkilidir.
  • Yapısındaki doymamış yağ asitleri sayesinde pek çok rahatsızlığı önleyici etkileri mevcuttur.
Argan Yağının Saç için Faydaları

Argan Yağının Saç için Faydaları

Saç üzerinde adeta mucizevi olarak görülebilmektedir. Saça sağlamış olduğu faydaları sayesinde saç ile alakalı pek çok kozmetik ve kişisel bakım ürününün içeriğinde yer alan yağ, saç derisini ve saçı nemlendirebilmekte, kuru saçlar sebebiyle meydana gelen kepek türünden problemlerin önüne geçebilmektedir. Bunun ile beraber saç köklerine ve diplerine iyi gelmesini, saçın daha parlak bir görünüm kazanmasını, canlanmasını, saç diplerinin onarılmasını ve daha gür bir şekilde uzamasını sağlamaktadır.

Bitkisel yağlar içinde zengin içeriği ile bilinen argan yağı, kuru ve yıpranmış saçlar için adeta bir nemlendiri özellik gösterir. Saç derisine masaj yapılarak uygulanması ile saç kökleri canlanır, saç diplerindeki kabuklanma ve kuru döküntülerin onarımı sağlanır. Saç hücrelerini onardığı için yıpranmış saçların eski sağlığına kavuşmasında, daha parlak ve canlı görünmesinde etkilidir.

Argan Yağının Cilt için Faydaları

Cilt için faydaları da en az saç için olduğu kadar çoktur. Kırışıklık karşıtı olması ile bilinen yağ, ciltte meydana gelen kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olarak yaşlanmaya karşı savaşabilmektedir. Bunun ile beraber cildi derinlemesine nemlendirerek güzelleşmesini, akne ve sivilce gibi cilt problemlerinin ortadan kaldırılmasını, ciltte oluşan çatlakların giderilmesini ve cildin tüm ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayabilmektedir.

Argan Yağı Nasıl Kullanılır?

Güzelleşmek ve farklı onarıcı etkileri ile çok sık tercih edilen argan yağı, her alan için farklı şekilde kullanılmalıdır. Kimi zaman yanlış kullanımı etkili sonuçların alınmasını engellemektedir. Bu sebeple kullanım alanına göre doğru kullanım yöntemi ile olumlu sonuçlar alabilmek mümkündür.

  • Saçlar için kullanılacak ise saç diplerine masaj yaparak uygulanması ve akşam sürülüyorsa ertesi sabaha kadar bekletilmesi ve sonrasında temiz içerikli bir şampuanla yıkanması etkili olacaktır.
  • Kırılan ve zayıf tırnaklar için kullanılacak ise tırnaklara masaj yapılarak 15 dakika bekletilmeli ve ardından ılık su ile yıkanmalıdır.
  • Cilt lekeleri ve yara izleri için kullanılacak ise birkaç damla argan yağının masaj yapılarak cilde yayılması gerekmektedir.

Argan Yağı Fiyatları

Argan yağı fiyatları, yağın içeriğinin temiz ve katkısız olmasına, üretici firmaya ve yağın miktarına göre değişiklik göstermektedir. Fiyatı, çok ucuz olduğunda genellikle yağın saf bir yağ olmadığı bilgisini verebilir. Etkili sonuçlar alabilmek için doğal içerikli bir yağ kullanımı önerilmektedir.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler