Yeşil çay camellia sinensis isimli bitkiden elde edilmektedir ve tüm dünyada en çok tüketilen içeceklerden biridir. Yeşil çay hemen kurutulur ve oksijenle tepkimeye girmesi engellenir. Bu sebeple de yeşil çay içerisinde yer alan antioksidan miktarı siyah çaya göre oldukça fazladır. Ayrıca yeşil çay çok az miktarda kafein içermektedir. Son zamanlarda bu konuyla ilgili çok sayıda sorulmaktadır. Bu sorulardan bir tanesi de “Yeşil çay nasıl içilir?” sorusudur.

Yeşil Çay Nasıl İçilir?

Öncelikle yeşil çay demlendiği zaman çok fazla bekletmeden içilmelidir. Çünkü yeşil çayın beklemesi, içerisinde bulunan önemli faydaları yok edecektir. Demlenirken bardak poşet veya demlik poşet yeşil çay yerine dökme (toz) olanların kullanılması tavsiye edilmektedir. Yeşil çayı sabah günün erken saatlerinde içmekte oldukça faydalı olduğu için yataktan kalktığınız zaman aç karnına yeşil çay içebilirsiniz. Gece boyunca vücudumuzun ürettiği toksin ve artık maddeleri sabah yeşil çay içerek atabiliriz. Ayrıca gece uykuda olduğumuz için vücudumuz sıvı kaybetmektedir, sabah yeşil çay içerek gece kaybettiğimiz sıvıyı da alabiliriz.

Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

Yeşil çayı demlerken de kaynatarak demlemek yerine üzerine sıcak su dökerek demlenmesi tavsiye edilmektedir. Normalde evimizde siyah çay demlerken siyah çay demliğe konur ve üzerine sıcak su dökeriz. Bu siyah çay için uygulanabilir ama yeşil çay için uygulanması tavsiye edilmez. Yeşil çayı kaynatarak demlemek yerine üzerine sıcak su atmalı ve 5-6 dakika kadar beklemeliyiz. Yeşil çay zaten kendi kendine demlenmiş olacaktır. Ayrıca çayın içerisine mümkün olduğunca şeker atmamaya çalışmalıyız. Eğer şeker kullanıyorsak da çayı tatlandırmak amacıyla şeker yerine bal tercih edebiliriz.

Akşam Saatlerinde Yeşil Çay İçilir mi?

Yesil Cay Nasil Icilir

 

Yeşil çay akşam saatlerinde de içebiliriz ama çok geç saatlerde içmekten kaçınmalıyız. Çünkü yeşil çayın içerisinde az da olsa kafein bulunmaktadır. Akşam geç saatlerde kafein alımı uykuya dalmamızı zorlaştırabilir. Özellikle uyku problemi olan kişilerin akşam saatlerinde yeşil çay içmemesi önerilmektedir. Yemekle beraber yeşil çay içmekte çok sağlıklı değildir. Yeşil çayı yemekle beraber içmek vücudumuz için gerekli olan demiri almamıza engel olabilir, bu sebeple yemekle beraber yeşil çay içmekten de kaçınılması tavsiye edilmektedir.

Yani kısacası, yeşil çayı günün her saatinde içebiliriz ama akşam çok geç saatlerde içmek uykusuzluk gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Özellikle geceleri uyumakta zorluk çekiyorsak yeşil çay içmemeliyiz. Çünkü yeşil çayla beraber uykuya dalma süreniz artabilir ve sabah kalkma süreciniz zor olabilir.

Sabah Saatlerinde Yeşil Çay İçilir mi?

Yeşil çayı sabah erken saatlerde içmenin herhangi bir zararı yoktur, hatta faydası bile vardır. Geceleri uyuduktan sonra organizmamız gece boyunca artık madde ve toksin üretiyor. Ayrıca uyurken sıvı alamadığımız için vücudumuz sıvı kaybetmeye başlıyor. Sabahları toksin ve artık maddeleri atmak için ilk uyandığımızda yüzümüzü yıkadığımız gibi yeşil çay da içmeliyiz. Günün ilk saatinde yeşil çay içmek toksinleri vücudumuzdan attığı gibi vücut ısımızı da dengelemeye yardımcı oluyor.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.