Geçmişten günümüze kadar gelen yeşil çay halen bilinirliğini ve popülaritesini devam ettirmektedir. Yeşil çayın bu kadar popüler ve tüketilir olmasının sebebi sadece lezzeti değildir. Yeşil çayın faydaları bu kadar tüketilmesinin ana sebeplerindendir. Çünkü yeşil çayın ağız ve diş sağlığına, kansere, kolesterole, bağışıklık sistemine, kalp sağlığına ve bunlar gibi sağlığımız için, vücudumuz için önemli olan birçok şeye etki etmektedir.

Yeşil Çay Nedir?

Yeşil çay tıpkı siyah çay gibi camellia sinensis adı verilen çay bitkisinden elde edilmektedir. Siyah için yapraklar yavaş yavaş kurutulurken yeşil çay içinse yapraklar toplanır toplanmaz kavrulur ve hızla kurutulur. Ayrıca siyah çay kurutulurken tepkimeye girer, yeşil çayın ise tepkimeye girmesine izin verilmez. Her iki çayda da kafein belirli miktarlarda bulunmaktadır. Ama yeşil çay içerisinde siyah çaya göre oldukça az miktarda kafein vardır. Yeşil çayın en önemli etkisi olan antioksidan özelliği de siyah çaya göre daha fazladır. Bunun sebebi ise yeşil çayın siyah çaya göre daha az işlem görmesidir. Tüm bu sonuçları topladığımızda yeşil çayın faydaları siyah çaya göre oldukça fazladır.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Öncelikle yeşil çay Uzak Doğu’da sadece bir çaydan veya içecekten ibaret olmadığı bilinmelidir. Yeşil çayın faydaları ve birçok etkisi nedeniyle Uzak Doğu’da ilaç olarak da kullanılmaktadır. Yeşil çayın faydaları ve etkileri çok fazla, sağlık yönünden oldukça etkileyici olduğu için sadece Uzak Doğu’ya değil tüm dünyaya giderek yayılmıştır. Son yıllarda ise yeşil çay üzerine birçok bilimsel araştırmalar yapılmıştır. Araştırmalar sonucunda ise önemli özellikleri tespit edilmiş ve kanıtlanmıştır. Kalp sağlığından kansere kadar ve daha birçok önemli rahatsızlıklar üzerine önemli etkilerinin olduğu öğrenilmiştir.

Yeşil Çayın Ağız ve Diş Sağlığına Faydaları

Yesil Cayin Faydalari Nelerdir

 

Yeşil çayın faydaları arasında bulunan ağız ve diş sağlığı, kadın ve erkeklerin oldukça dikkatini çeken konuların başında gelmektedir. Japonya’da yapılan araştırmada düzenli olarak yeşil çay tüketen kişilerin diş hastalıkları gelişiminde ciddi azalmalar olduğu görülmüştür. Birçok kişinin rahatsız olduğu konulardan olan ağız kokusundan ağız kanseri ve diş çürümesine kadar birçok rahatsızlığa iyi gelen yeşil çay, içerisinde bulunan polifenolik yapıdaki kateşinler sayesinde bunları bir dert olmaktan çıkarıyor. Çünkü yeşil çayın içerisinde bulunan bu kateşinler ağız ve diş hastalıkları ile adeta sizin için savaşıyor.

Yeşil Çayın Kalp Sağlığına Faydaları

Kalp sağlığı konusu da yeşil çayın faydaları arasında bulunan çok önemli bir konu olarak dikkat çekiyor. Birçok konuda etkili olan yeşil çay, kalp sağlığı konusunda da bizlere önemli etkiler sunuyor. Hollanda’da yeşil çayın faydaları üzerine yapılan araştırmada da yeşil çayın kalp sağlığına faydaları olduğu doğrulanmıştır. Araştırmaya göre düzenli olarak yeşil çay kullanan kişilerin kalp hastalıklarına bağlı ölüm oranlarının %50 civarında azaldığı tespit edilmiştir. Yeşil çayın içerisinde bulunan ve Epigallokateşingallat (ECGC) adı verilen bileşenin kalp sağlığı için iyi yönde oldukça büyük bir etkisi olduğu söylenmiştir. Ayrıca yeşil çayı içtikten sonra 30 dakika içerisinde damarlardaki kan akışı oldukça kolay oluyor. Kan basıncının normal seviyelerde olması da kalp krizi gibi riskleri de oldukça önemli bir oranda azaltıyor. Kalp sağlığını korumak için ve kalp hastalıklarını önemli ölçüde azaltmak için yeşil çay tüketmeyi tüm uzmanlar tavsiye ediyor.

Yeşil Çay ile Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek

Yeşil çayın faydaları arasında bulunan bağışıklık sistemini güçlendirmek bizleri bulaşıcı hastalıklardan korumak adına oldukça yardımcı oluyor. Özellikle günümüzde çok yaygın olan ve hemen hemen herkesin yakalandığı nezle ve grip gibi bulaşıcı hastalıklara karşı vücudumuzu güçlendiren yeşil çay içeresinde polifenol bileşikler sayesinde bizlere oldukça büyük bir etki ve fayda sağlıyor. Düzenli olarak günde ortalama 3 bardak yeşil çay tüketerek bağışıklık sistemimizi güçlendirmek, bakteriyel enfeksiyonlara karşı vücut direncimizi artırmamız mümkündür.

Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

Artık herkes tarafından tüketilen yeşil çayın demlenmesi ne kadar pratik ve kolay olsa da bazen yanlış demlenebiliyor. Yeşil çayı içmek kadar demlemek de oldukça önemlidir. Çünkü yeşil çayı gereğinden fazla veya az demlemek içerisinde bulunan antioksidan gibi faydaların etkisini azaltabilir. Bunun için yeşil çayı doğru bir şekilde demlemek oldukça önemlidir. Peki yeşil çay nasıl demlenir?

Öncelikle bir bardak su ısıtmamız ve ısıttığımız suyu bardağımıza koymamız gerekiyor. Suyu bardağa koyduktan sonra ortalama 1.5 çay kaşığı yeşil çay yapraklarını sıcak suyun içerisine bırakmamız, 3-4 dakika kadar demlenmesini beklememiz gerekiyor.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.