Beyaz çay, yeşil çay ve siyah çay kadar bilinen bir çay değildir. Oysaki beyaz çay sağlığımıza birçok yönden faydaları bulunan bir çay türüdür.

Siyah çay, yeşil çay ve beyaz çay “camellia sinensis” bitkisinin yapraklarından elde edilen çaylardır.
Camellia sinensis bitkisi antioksidan yönünden çok zengin bir bitkidir. Ancak çaylara uygulanan işlemler çayın içeriğindeki yararlı maddeleri öldürmektedir. Bu durum beyaz çayda biraz daha farklıdır. Beyaz çay, siyah ve yeşil çaya göre daha az işlemden geçmiş olup, içeriğindeki antioksidanları kaybetmeyen tek çaydır. Karadeniz’de üretilmeyip, daha çok Çin’de üretilen bu çay, Fujian yöresinde yetişmektedir.

Beyaz Çayın Faydaları

Beyaz çay şu yıllara kadar sadece Asya’da tüketilen, Asya dışında bilinmeyen bir çaydı. Ancak son yıllarda beyaz çayın yurtdışına da gönderilmesiyle birlikte çok fazla tüketilmeye başlanıldı. Özellikle Beslenme ve Diyet Uzmanları tarafından sıklıkla tavsiye edilen beyaz çay, bağışıklık sistemini güçlendirmeye, metabolizmayı hızlandırmaya, cilde canlılık kazandırmaya yardımcı olmaktadır.

  • Zayıflamaya Yardımcı Olur

Beyaz çayın zayıflamaya etkisi vardır. Kolesterolü dengelemeye yardımcı olan beyaz çay, yağ hücrelerinin büyümesini engellemeye, hatta bu yağ hücrelerinin parçalanmasına yardımcı olur. Diyet programlarının vazgeçilmez bir öğesi olan bu çay ne yazık ki doğrudan zayıflatma gibi bir etkiye sahip değildir. Egzersiz ve diyetle birlikte kilo vermenize yardımcı olan beyaz çayı bu dönemlerde kullanabilirsiniz.

Beyaz çay, metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Böylelikle hem de daha hızlı hem de saha sağlıklı kilo vermiş oluruz.

  • Cilt Hasarlarını Önlemeye Yardımcı Olur 

Eğer uzun süre güneşte kalıp, cildi güneşten etkilenenlere beyaz çay tavsiye edilir. Cildi güneşe karşı koruyan antioksidanları içeren beyaz çay, güneşten dolayı oluşan hücre tahribatını önlemektedir.

Beyaz çayın kanı incelten bir içecek olduğunu unutulmamalıdır. Kanın incelmesinde etkili olan beyaz çay, kolesterolü ve tansiyonu düşürmeye de yardımcı olmaktadır.

Ağız sağlığına ve kemiklere iyi gelir. Az oranda da olsa florür içeren çay, dişlerimizi güçlendirmeye, diş etlerimizin sağlığına yardımcı olur. Çok fazla olmamak şartıyla her gün düzenli olarak tüketildiği zaman ağız kokusunun da giderilmesine yardımcı olur.

İçeriğinde çok fazla antioksidan bulunmaktadır. Bu da, vücudun çok daha güçlü olmasına, zinde kalmasına yardımcı olur.

Beyaz çay, aynı zamanda kan şekeri seviyesini dengelemeye yardımcı olur.

Beyaz Çay Nasıl Demlenir?

Beyaz Cayin Faydalari Nelerdir 2

 

Bir çaydanlık suyumuz kaynadıktan sonra hemen ocağın altını kapatalım. Daha sonra önceden hazırladığımız beyaz çayları çaydanlığın içine bırakıp 5-6 dakika boyunca demlendirin.

Günde 2 veya 3 bardaktan fazla tüketilmemesi önerilmektedir. Aynı zamanda emziren annelerin, hamilelerin, yaşlı, çocuk ve herhangi bir rahatsızlığı bulunan kişilerin doktorlarına danışmadan tüketmemeleri önerilmektedir.

Beyaz Çay Nerden Satın Alınır?

Beyaz çay, tüm marketlerde ve hemen hemen tüm aktarlarda satılmaktadır. Hızlı satın almak için e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.