İnsanoğluna mucizevi faydalar sunan susam yağı, neredeyse bin bir derde deva olması ile bilinen bitkisel yağlardan biridir. Hem saçlarda hem ciltte hem de çeşitli sağlık sorunlarında oldukça etkili olan bu yağ, günümüzde her ev ve mutfakta yerini almaktadır.

İnsan bedeninde göstermiş olduğu güçlü etkileri ve bunun ile beraber cilt sağlına sunmuş olduğu faydaları nedeniyle masaj yağı olarak kullanılan yağ, aynı zamanda pek çok kişisel bakım ürünün içeriğinde taşıyıcı yağ olarak yer almaktadır. İnsan sağlığına bu denli faydasının bulunması da yağı popüler kılmaktadır.

Susam Yağı Nedir?

Susam bitkisinin tohumlarından elde edilen susam yağı, fosfor, çinko, bakır, kalsiyum, demir, manganez, selenyum, E ve B6 vitaminleri içeren ve mineraller bakımından oldukça zengin bir bitkisel yağ olarak bilinmektedir. Özellikle cilt bakım ürünlerinin içeriğinde rastlayabileceğiniz bu yağ, kullanım alanına göre birçok etkisi olan ve bitkisel yağlar içinde çok sık tercih edilen yağlardan biridir.

Susam Yağı Nasıl Kullanılır?

Susam Yağı Nasıl Kullanılır?

Susam Yağı Nasıl Kullanılır?

Zeytinyağı veya başka bir yağ ile seyrelterek kullanmak etkili olacaktır. Cilt üzerinde kullanılacak ise uygulama bölgesine birkaç damla damlatılarak masaj yapılarak uygulanmaktadır. Ayrıca aromalı tadı, besin değeri ve kokusu dolayısı ile yemeklerde ve salatalarda da kullanımı uygundur.

Kuru ve yıpranmış saçlar için, saç derisine masaj yapılarak kullanılabilmektedir. Bu sayede saç onarımında ve saçların beslenmesinde etkili olacaktır. Bir miktar su ile karıştırılarak gargara yapılması durumunda ağız ve diş sağlığı üzerinde etkilidir. İnce ve zayıf telli kaşları gürleştirmek için kullanımı uygundur.

Susam Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Anti-enflamatuar özelliği vardır.
 • Cilt yüzeyindeki pullanmalar ve kızarıklıklarda etkilidir.
 • Ağız ve diş sağlığını korumada etkilidir.
 • Ciltteki siyah noktalar ve akneler üzerinde etkilidir.
 • Dişlerdeki plak oluşumunu azaltıcı etkileri vardır.
 • Güneşin zararlı etkilerinden koruyucu özelliği vardır.
 • Bebeklerde masaj yağı olarak kullanıldığında rahatlatıcı etki sağlar.
 • Stres ve kaygı üzerinde etkilidir.
 • Sıkılaştırıcı etkisi dolayısı ile kadınlar tarafından çok sık tercih edilmektedir.
 • Saç köklerini güçlendirir, saçların doğal renginin korunmasında etkilidir.
 • Soğuk havadan kolay etkilenen ciltler için iyi bir nemlendirici özellik göstermektedir.
 • İçerisinde bulunan bol miktardaki tirozin sebebi ile serotonin etkisi yaratarak rahatlatıcı ve stresi azaltıcı etkileri vardır.
 • Çinko ve kalsiyum açısından oldukça zengin olan susam yağı, kemik sağlığını korumada da etkilidir.
 • Magnezyum açısından zengin olması sebebi ile solunumu rahatlatmaktadır.
 • Lif içeriği fazla olan susam yağı, sindirim problemleri üzerinde de etkilidir.

Susam Yağı Ne İçin Kullanılır?

Susam Yağı Ne İçin Kullanılır?

Susam Yağı Ne İçin Kullanılır?

Kullanmak için pek çok neden gösterebilmek mümkündür. Alternatif tıpta uzun yıllar boyunca sağ sağlığını koruyabilmek için kullanılan yağ, saç dökülmesinin önüne geçme ya da saç renginin koyulaşmasını sağlama gibi etkiler gösterebilmektedir. Bunun ile beraber antibakteriyal özelliğe sahip olması sayesinde saç derisinde oluşan patojenlere karşı koruyucu bir etki gösteren bu yağ, saçların daha sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olmaktadır.

Öte yandan cilt için gerekli ve önemli olan minerallerden çinkoyu bünyesinde barındıran bir üründür. Dolayısıyla ciltteki çeşitli sorunların giderilmesi için kullanılan yağ, cildin elastikiyetini sağlamakta, pürüzsüz bir görünüme kavuşturmakta ve yaşlanma etkilerini en aza indirgemektedir. Ayrıca güneş ışınlarından koruması, cilt lekelerini önlemesi ve toksinlerden arındırması, yine bu yağın faydaları arasında yer almaktadır.

Susam Yağını Bebekler ve Çocuklar Kullanabilir mi?

Günümüzde en çok kullanılan cilt bakım yağları ve şifalı yağlardan biri olarak karşımıza çıkan yağ, her alanda fayda gösterebilen bir üründür. Fakat ne yazık ki bitkisel olduğundan ve bazı hassas bünyelerde alerjik reaksiyonlara neden olabileceğinden herkesin kullanımına uygun değildir. Yani genel olarak bu yağın çocuk ve bebeklerde kullanımı tavsiye edilmemektedir. Bunun için bir uzmana danışılması yerinde olacaktır.

Susam Yağı Fiyatları

Soğuk pres yöntemi ile elde edilen yağ fiyatı, doğal ve katkısız olmasına, ayrıca miktarına göre değişiklik gösterebilmektedir.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler