Nane familyasından olan melisa bitkisinin tarihi orta çağa kadar dayanmaktadır. Avrupa ve Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde yetişen melisa çayı özellikle stres ve kaygı gibi psikolojik rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Nane balsamı ve oğulotu gibi isimleri ile de bilinen melisa çayı limona benzer ve hafif bir kokuya sahiptir. Melisa çayı faydaları dolayısıyla yapraklar kurutulur ve çay olarak içilir. Ayrıca melisa çayından melisa özlü yağ ve krem de yapılmaktadır. Kullanım alanı oldukça geniş olan melisa çayı dünyada ve ülkemizde oldukça sık tüketilmektedir. Peki melisa çayının faydaları arasında neler yer almaktadır? Melisa çayı ne işe yarar? Melisa çayı yararları nelerdir?

Melisa Çayının Faydaları Nelerdir?

  • Stresi azaltmaya yardımcı olmaktadır.
  • Kaygıyı azaltmaya yardımcı olmaktadır.
  • Uyku sorunu çeken kişilere yardımcı olmaktadır.
  • Mide rahatsızlıklarını azaltmaya, vücuttan ter atılmasına yardımcı olmaktadır.
  • Gaz gidermeye, sindirim problemlerini çözmeye yardımcı olmaktadır.
  • Melisa özlü kremler uçuk problemini çözmeye, egzama rahatsızlıklarına, mantar rahatsızlığına yardımcı olmaktadır.

Melisa çayı stres, kaygı ve uyku sorunu gibi psikolojik olan rahatsızlıklarda oldukça sık kullanılmaktadır. Düzenli olarak melisa çayı içen kişilerin kaygı ve stres gibi problemlerinin geçtiği yapılan araştırmalar sonucunda açıklanmıştır. Kaygı, stres ve uyku sorunu gibi rahatsızlıkları olan kişilere uzman doktorlar melisa çayı önermektedir. Ayrıca melisa özlü olan kremler uçuk, egzama ve mantar gibi cilt rahatsızlıklarına yardımcı olmaktadır.

Melisa Çayı Boy Uzatır Mı?

Melisa Cayinin Faydalari Nelerdir1

 

Melisa çayı faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından sıkça dile getirilmiştir. Melisa çayı İbrahim Saraçoğlu ve uzman doktorlar tarafından oldukça tavsiye edilen bir çaydır. Melisa çayı boy uzatır mı sorusu birçok kişi tarafından sorulmaktadır ancak boy uzatmadığı herkes tarafından bilinmelidir.

Melisa Çayı Zayıflatır Mı?

Melisa çayı zayıflatır mı sorusu da melisa çayı hakkında birçok kişi tarafından sorulan soruların başında geliyor. Sadece melisa çayı içerek değil ama spor ve egzersiz yapıp bunun yanında da melisa çayı içerseniz, melisa çayı sizin kilo vermenize yardımcı olacaktır. Çünkü hiçbir şey tek başına kilo vermede etkili değildir.

Melisa Çayının Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Öncelikle melisa çayı tüketirken aşırı bir şekilde tüketmemeye özen göstermeniz gerekmektedir. Aşırı tüketimle baş dönmesi, mide rahatsızlıkları ve uyku problemleri ortaya çıkabilir. Peki melisa çayı günde kaç bardak içilir? Bunun net bir cevabı yoktur ama farklı öğünlerde olmak üzere günde 3 bardak kadar içilebilir. Hamilelik ve emzirme döneminde olan kadınlar da melisa çayı içerken uzman bir doktora danışarak içmesini tavsiye edilmektedir.

Melisa Çayı Nasıl Demlenir?

Öncelikle yarım litre kadar bir su kaynatalım ve 10 gram civarında melisa yaprağını kaynamış suyun içerisine atalım. Daha sonra 8-10 dakika kadar demlenmesini bekleyelim. Melisa çayı iyice demini aldıktan sonra afiyetle içebilirsiniz.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler