Soya yağı, soya bitkisinden elde edilen bitkisel yağlardan biridir. Hem cilt bakımında hem de yemeklerde kullanımı mümkün olan bu yağ, çok yönlü bir bitkiden yapılmaktadır. Bu yağ adını duyurmuş olan bitkisel yağlardan biri olmasına rağmen, kullanımı pek de yaygın değildir. Fakat insan sağlığı ve cilt sağlığı açısından büyük faydalar sağlayabilmektedir.

Soya Yağıyla Hangi Cilt Bakımları Yapılır?

Soya Yağıyla Hangi Cilt Bakımları Yapılır?

Soya Yağıyla Hangi Cilt Bakımları Yapılır?

Gönül rahatlığıyla kişisel bakım ürünü olarak kullanılabilmektedir. Üstelik pek çok kişisel bakım ürününün içeriğinde de yer alan yağ, cilt üzerinde önemli etkiler gösterebilmektedir. Örneğin; cilde parlaklık ve canlılık kazandırması, kuru ciltleri nemlendirmesi, çatlakları gidermeye yardımcı olması, tırnakları güçlendirebilmesi ve bunun gibi pek çok faydasını görebilmek amacıyla kullanılabilmektedir.

Cilt bakım yağları arasında yer alan bu yağ ile pek çok karışım, kür ya da maske yapılabilmekte ve bu şekilde kullanılabilmektedir.

Soya Yağının Faydaları Nelerdir?

Faydaları Nelerdir?

Faydaları Nelerdir?

Yemeklerde tüketildiği takdirde kandaki kolesterolü dengeleyen bir yağdır. Düzenli olarak tüketilmesi halinde vücudun ihtiyaç duyduğu A, B, C, D ve K vitaminlerine sahiptir. Bu sayede kemik gelişimini desteklerken, ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek kemik erimesi ihtimalini de büyük ölçüde düşürebilmektedir.

Yağın faydaları saç ve cilt üzerinde de devam etmektedir. Cilt bakım yağlarından biri olan yağ, pek çok krem ve losyonun içeriğinde yer almaktadır. Bunun ile beraber erkeklerde meydana gelen saç dökülmelerinin önüne geçebilecek kadar faydalı olan bu yağ, saçların daha canlı, parlak ve sağlıklı bir şekilde büyümesine yardımcı olabilmektedir.

Soya Yağının Zararları Var mı?

Zararları Var mı?

Zararları Var mı?

Her şeyin fazlası ya da orijinal olmayanı zararlı olduğu gibi soya yağının da fazlası ve katkılı olanı zararlı olabilmektedir. Merdiven altı olarak üretilen soya yağı insan sağlığı açısından oldukça tehlikeli olmaktadır. Bu nedenle satın alınan bu yağın mutlaka bitkisel olduğundan ve içeriğinde kimyasal madde olmadığından emin olunması gerekmektedir.

Bunun ile beraber bu yağın hammaddesi olan soyanın ergenlik çağı gibi önemli bir dönemde uzun süre kullanılması, büyüme hormonlarının hızlı bir şekilde gelişmesine neden olabilmektedir. Dolayısıyla bu yağın tüketiminde aşırıya kaçılmaması gerekmektedir.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler