Mucize bir meyve olan limon, içerdiği C vitamini başta olmakla birlikte A ve B vitamini yönünden çok zengindir. Faydaları çok fazla olan limonun ekşi bir tadı olduğundan dolayı herkes tarafından tercih edilmez. Bitki çaylarından yemeklere, salatalardan cilt bakımlarına kadar çeşitli kullanım alanları olup, hastalıklara, yaralara, cilde çok sayıda faydası bulunur. Limon, direkt meyve olarak tüketildiği gibi, kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde de tercih edilir. Özellikle kadınların en çok kullandığı kişisel bakım yağları arasında yer alan limon yağı, cilde parlaklık kazandırır, saç köklerini güçledirir.

Limonun Faydaları

 • İnsan vücuduna zindelik ve güç katar.
 • İştahın açılmasına yardımcı olur.
 • Alınan besinlerin sindirimini kolaylaştırarak birçok sindirim sistemi hastalığına çok iyi gelmektedir.
 • İdrar söktürmeye yardımcı olur.
 • Damarlarda oluşan sertleşme ve tıkanma sorununun oluşmasını engeller.
 • Kanın temizlenmesi ve dolaşımını kolaylaştırmaktadır.
 • Limon suyu soğuk kış günlerinde üşütme, gribal enfeksiyon, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara iyi gelir.
 • Öksürüğün geçmesine büyük oranda yardımcı olur.
 • Ateş düşürmeye ve rahatlatmaya yardımcı olur. Bu etkisi ile kırgınlık ve ateşin giderilmesine yardımcı olur.
 • Tansiyonun düşmesine yardımcı olur.
 • Mide bulantısını geçirir.
 • Diş etlerindeki rahatsızlıkları giderip güçlenmelerini sağlar.
 • Limon suyu sürülen sivilce ve nasırda gözle görülür bir azalma oluşur.

Limonun cilde faydalari

 

Genel olarak limon suyunun kullanım alanı salatalar ve yemekledir. Birçok sektörde limon çiçeği ve kabuğu tercih edilmektedir. Kabuğu kaynatılarak içildiğinde vücut direncini arttırır. Sindirim sisteminde bulunan zararlı kurtların dökülmesine yardımcı olur. Düzenli olarak gargara yapıldığında ağızdan başlayarak boğazda oluşan enfeksiyonlara iyi gelir. Limonun, yüze ve cilde olan faydaları saymakla bitmez. Vücudun rahatlaması ve cildin güzelleşmesi için kolaylıkla kullanılabilir.

Çok fazla içilen limon suyu kanın incelmesine neden olabilir. Fazla kullanılan limon, diş eti sorunlarının oluşmasına yol açabilir. Beraberinde mide sorunlarını getirebilir. Aşırılığın her konuda zarar olduğu gibi damak tadına yeterli olacak kadar kullanılması gerekir. Aynı zamanda hamilelerin, emziren annelerin, alerjik, kronik ya da herhangi bir rahatsızlığı olan kişilerin limon tüketmeden önce doktorlarına danışmaları tavsiye edilmektedir.

Limon Yağı Faydaları

Limon yağı, limon kabuğundan çıkarılan esansiyel bir yağ olarak tanımlanır. Limon kabuğunda çok sayıda aromatik yağ ve uçucu bileşik yer almaktadır. Bunlar, keskin kokulu, narenciye aromalı yağ olan limon esansiyel yağını oluştururlar. Duyulara fazlasıyla iyi gelen limon yağı, aromaterapide sık sık kullanılmaktadır.

Limon yağı, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Yüksek vitamin içeriği olan limon yağı, beyaz kan hücrelerini uyararak hastalıklarla mücadele etmemize yardımcı olur. Vücuttaki kan dolaşımını hızlandırmaya, gaz gidermeye, midedeki gazın ve gazla ilişkisi olan zorlukların azalmasına yardımcı olan limon yağının en güzel yanlarından biri ise bakterilere karşı direnç göstermektedir. Ağız sağlığı, cilt ve tırnak bakımına yardımcı olan limon yağı, tırnaklarına güçlenmesine, kırılgan tırnak sorunlarının çözümlenmesine yardımcı olur.

Limon Yağı Nereden Alınır?

Limon yağı, hemen hemen tüm marketlerde ve aktarlarda satılmaktadır. İnternetten, hemen satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinde sipariş oluşturabilirler.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler