Ağaçtan toplandığı gibi taze olarak tüketilmesinin yanında, kuru halde de tüketilebilmektedir. Kuşburnu aynı zamanda çay olarak da içilmekte ve ülkemizde bolca yetiştirilmektedir.

Kuşburnunun Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu, içeriğindeki C vitamini ile özellikle kış hastalıklarına karşı vücut direnci kazandırarak, engellemeye yardımcı olmaktadır. Birçok hastalığa karşı vücudu sağlıklı tutan bu meyve, vücuda kuvvet vermeye yardımcı olur. Vücuttaki kan dolaşımını hızlandırmaya, kanı temizleye yardımcı olan kuşburnu, gözleri güçlendirmek için de tavsiye edilir.

Mide ve bağırsağa da birçok yararı bulunan bu meyve, midedeki sindirime yardımcı bir özellik göstermektedir. Sindirimi kolaylaştırdığı için kabızlık sorununun da önüne geçen kuşburnu, idrar söktürücü yönden de fayda sağlamaktadır. İshal durumlarında da önleyici olmasının yanında, bağırsak kurtlarının temizlenmesinde de çok önemli rolü bulunmaktadır. Bu meyve kabızlığın neden olduğu en büyük şikayetlerin başında gelen basur sorununu da, kabızlığı engellemeye yardımcı olur.

Kanser hastalıklarının da önlemeye yardımcı olduğu söylenen kuşburnu, vücutta oluşan romatizmal ağrıları da hafifletmeye yardımcı olur. Kendisi küçük ama faydaları büyük bir meyve olan kuşburnu, şeker hastaları için de bir hayli faydalı olmasıyla dikkat çekmektedir.

Kuşburnu Nasıl Tüketilmelidir?

Kusburnunun Faydalari Nelerdir1

 

C vitamini yönünden oldukça zengin olan kuşburnu tüketirken vitaminin kaybolmamasına özen göstermek gerekir. Bu nedenle de taze tüketilmesi önerilir. Satın alınan kuşburnu çok saklanmadan tüketilmelidir.

Bir büyük boy fincan çayı için 2 çay kaşığı kuşburnu yeterli olmaktadır. Ancak yoğun kuşburnu tadı almak isteyenler bunu 3 ya da 4 çay kaşığı da yapabilirler. Günde bir fincan içilmesi önerilmektedir. Bitki çayları arasında en çok tercih edilenlerden biri de kuşburnu olup, hamile kadınların tüketiminde doktorlarına danışmaları tavsiye edilmektedir.

Kuşburnunu Nereden Satın Alabilirim?

Marketlerden ve aktarlardan satın alınabilinen kuşburnunun taze olmasına önem verilmektedir. Hemen satın almak isteyenler ise internet sitemizden güvenli olarak temin edebilirler.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

Bir düşünce “Kuşburnunun Faydaları Nelerdir?

  1. İlhan Kaymak dedi ki:

    Kuşburnunu çok severim

Yorumlar kapalı.