Aktar Bloğu

Akgünlük Faydaları Nelerdir?

Akgunluk faydalari nelerdir

Asıl adı Boswellia Serrata olan bu bitki Türkiye’de akgünlük adıyla bilinmektedir. Akgünlük faydaları ise epey fazladır fakat bu bitki varlığı pek bilinmemektedir. Boyları 8 metreye kadar uzanan ağaçlardan elde edilen akgünlük, geleneksel tıpta oldukça fazla kullanıldığı görülmektedir. Akgünlük aslında bir tür ağaç sakızıdır. İçinde ise uçucu yağlar ve organik asitler bulundurmaktadır.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

Akgünlük Faydaları Nelerdir?

Akgünlük faydaları iyi ölçülerde kullanıldığı takdirde oldukça fazladır. Romatizma ve artrit ağrılarına, solunum yolu iltihaplarına, bağırsak iltihaplanmasına ve iyileşmesine yardımcı olur. Kansere ve kemoterapinin yan etkilerine karşı koruma sağlandığı söylenir. Sivilce, akne, yara ve çıbanlara karşı etkili olduğu söylenir.

Mantar ve mantar enfeksiyonlarının, adet sancılarının giderilmesi ve düzenlenmesinde fayda sağlar. Enerji sağlamak, yorgunluk gidermek, bel ve boyun fıtığı ağrılarına iyi gelmek gibi faydalarının olduğu söylenmektedir. Ayrıca eklem ağrılarını gidermek, eklem deformasyonunu önlemek ve kıkırdakları beslemek için de kullanıldığı görülür.

Akgunluk faydalari nelerdir 1Ayrıca akgünlüğün faydaları arasında balgam söktürücü, nefes darlığını giderici, astım hastalarının nöbetlerini azaltıcı ve nefes alma kapasitesinin arttırıcı yanının da olduğu gözlenmektedir. Bunula birlikte akgünlüğün, araştırmalar sonucunda yara iyileştirici, stres ve depresyon gidermeye yardımcı ve hafızayı güçlendirici etkilerinin de olduğu belirlenmiştir.

Akgünlük Zararları ya da Yan Etkileri Var Mıdır?

Bu bitki ölçüsüz ve abartılı bir şekilde kullanıldığında kabızlığa neden olabilmektedir. O yüzden doktor eşliğinde ve doğru ölçülerde kullanmak da büyük önem vardır. Aynı zamanda hamilelerin, emziren annelerin, yaşlıların ve herhangi bir rahatsızlığı olan kişilerin doktorlarına danışmadan tüketmemeleri önerilmektedir.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

Akgünlük Nerelerde Yetişir?

Afrika, bazı Arap ülkeleri ve Hindistan’da yetişen Boswellia Serrata bitkisi ülkemizde ise akgünlük adıyla anılmaktadır. Akgünlük faydalarının sayısının çokluğundan ve araştırma sonuçlarının başarılı olduğundan dolayı Hindistan’da geleneksel ayurveda hekimlerince de kullanılmaktadır.

Akgünlük Nasıl Kullanılır?

Bu bitkinin kullanımı oldukça önemlidir. Bitkisel yağ veya organik ürün satan yerlerden akgünlük yağı şeklinde alınıp kullanılabilir. Aktarlardan alındıktan sonra ise ezilip toz haline getirilerek, su ile yutularak ya da suya katıp karıştırılarak da içilebilir.

Su ile kullanıldığında tıbbi amaçlar için kullanılmış olur. Ancak yakıldığında ise yaydığı parlak ışık ve hoş koku nedeniyle de tütsü olarak da kullanılabilir. Tütsüsünün ise nefes açıcı ve rahatlatıcı etkileri vardır.

Akgünlük Nereden Satın Alınır?

Akgünlük, hemen hemne tüm marketlerde ve aktarlarda satılmaktadır. Hemen satın almak için e-Aktariye üzerinde sipariş oluşturabilirsiniz.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

2 “Akgünlük Faydaları Nelerdir?”üzerine düşünceler

  1. TAYFUN dedi ki:

    Çok çok memnun kaldım. Kapım çaldığında kargonuzun geldiğini görünce bu kadar hızlı elime ulaşacağını sanmıyordum. Teşekkürler

  2. CEREN dedi ki:

    Merak ettiğim bütün soruların cevabını anında Whatsapp hatlarından öğrendim.

Yorumlar kapalı.