Aktar Bloğu

Kuşburnu Yerine Bu Çayları da Tercih Edebilirsiniz!

Kusburnu yerine bu caylari da tercih edebilirsiniz

Kuşburnu, günümüzde farklı şekillerde tüketilen bir bitki olarak karşımıza çıkmaktadır. Pişirilip marmelat haline getirilerek tüketilen ya da bitki çayı yapılan kuşburnu, hem içimi lezzetli, hem de sağlık açısından faydalı olan bir bitki çayıdır.

İçimi oldukça lezzetli olan kuşburnu çayı, C, B, E, K ve A vitamini bakımından oldukça zengin olan bitki çaylarından biridir. Özellikle de kış aylarından meydana gelen vücut kırgınlığı, grip, nezle, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda oldukça etkili olan kuşburnu, ayrıca içeriğinde demir ve magnezyum gibi mineraller sayesinde vücut direncini artırma konusunda fayda sağlamaktadır.

Kuşburnunu Demlemenin Püf Noktaları

Kuşburnu demleme, diğer pek çok bitki çaylarında olduğu üzere dikkat gerektirmektedir. Doğru demleme yöntemi sayesinde bitki çaylarının faydasını daha fazla görebilmek mümkün olurken, yanlış demlenen bitki çayları ise herhangi bir fayda sağlamamaktadır.

Kuşburnu demleme işlemi için kurutuşmuş ya da toz kuşburnu kullanabilmek mümkündür. Kurumuş kuşburnu ile çay demlerken, bir ya da iki fincanlık suyun içerisine bir tatlı kaşığı kadar kurumuş kuşburnu ilave edilmeli ve kaynatılmalıdır. Kaynatıldıktan sonra da yaklaşık olarak 15 dakika kadar demlenmeye bırakılmalıdır. Toz kuşburnu ile çay demlendiğinde ise bir fincan kaynamış suyun içerisinde bir çay kaşığı kadar toz kuşburnu koymak yeterli olacaktır.

Kuşburnu Yerine Bunları Tercih Edebilirsiniz! Ihlamur, Adaçayı

Kuşburnu çayı günümüzde sıklıkla tüketilen çaylardan biri olurken, kuşburnu yerine siyah çay, yeşil çay, böğürtlenli çay, adaçayı, ıhlamur çayı gibi çaylar da tüketilebilmektedir.

Siyah çay: Türk toplumunda oldukça önemli bir yere sahip olan, hemen hemen her evde sabah – akşam demlenmektedir. Kanseri önlemesi ile bilinmekte, bağışıklığı güçlendirmekte ve sindirim sistemine faydalıdır.

Yeşil çay: Özellikle sindirim sistemi konusunda oldukça etkili olan bu çay, aynı zamanda insanı yatıştırıcı, kaygıyı azaltıcı ve rahatlatıcı bir etki göstermektedir.

Böğürtlenli çay: Yine insanların en çok sevdiği çaylardan biri de böğürtlen çayıdır. Kardiyovaküler rahatsızlıklara ve kansere karşı koruyucu bir etki gösteren bu çay, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yönelik fayda da sağlamaktadır.

Adaçayı: Genellikle sinir sistemi ile alakalı rahatsızlıklara fayda sağlayan adaçayı, aynı zamanda sindirim sistemi üzerinde de etkisini gösterebilmektedir.

Ihlamur: 7’den 70’e herkesin severek tükettiği ıhlamur çayı, özellikle de kış aylarında önemli faydalar sağlamaktadır. Çeşitli mikrobik hastalıklara karşı koruyucu bir etki göstermektedir.

Kuşburnu Çayı Nerede Satılır?

Kuşburnu Çayı, aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Kuşburnu Çayı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitki çaylarını inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler