Dünya üzerindeki en sağlıklı meyvelerden biri olarak bilinen kayısı, kurutularak bitki çayı halinde de tüketilebilmektedir. Hatta günümüzün en çok tüketilen bitki çaylarından biri olarak karşımıza çıkan kayısılı bitki çayı, içeriğinde pek çok faydalı vitamin, mineral ve bileşen içermektedir.

Göz sağlığından kemik gelişimine, kabızlık sorunundan sindirim sistemi problemlerine varana kadar pek çok alanda insana fayda sağlayan bu çay, oldukça kolay bir şekilde hazırlanmakta ve lezzetli bir şekilde tüketilmektedir. Üstelik kayısılı çayı hemen hemen her aktarda bulabilmek mümkündür.

Kayısılı Çay Kilo Verdirir mi?

Kayısılı çay kilo verdirir mi?” sorusunun yanıtı, pek çok insanın kayısılı çay ile alakalı en çok merak edilen konulardan biridir. Sindirim sistemi konusunda oldukça etkili olan kayısılı çay, zengin bir lif içeriği sayesinde tembel bağırsakların harekete geçmesine etki eden bu çay, sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasına fayda sağlamaktadır.

Öte yandan kayısılı çay yine lif kaynağı olması sebebiyle indirim ve boşaltım sistemi üzerinde büyük bir etki kurarak kilo vermeye de fayda sağlamaktadır. Metabolizmayı hızlandırması, bu sayede fazlalık kiloların kolaylıkla atılmasını sağlaması yine kayısılı çayın faydaları arasında yer almaktadır.

Kayısılı Çay Günde Kaç Bardak İçilmelidir?

Kayısılı çayın sağlık üzerindeki etkilerini görebilmek için doğru ve düzenli bir kullanım gerçekleştirilmesi önemlidir. Bir günde en fazla bir ya da iki fincan kadar tüketilmesi gereken bu bitki çayı, fazla tüketildiği takdirde istenmeyen sonuçlara neden olabilmektedir.

Öte yandan günlük olarak tüketilen kayısılı çayın yanında aynı zamanda bol bol su tüketilmesi de gereklidir. Bunun nedeni ise, vücuttan suyun atılması konusunda önemli bir etkiye sahip olan bu çayın, vücudu susuz bırakmaması için takviye su almaktır.

Çok İçilirse Ne Olur?

Kayısılı çay çok içilirse elbette ki istenmeyen sonuçlar ve sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir. Örneğin; sindirim ve boşaltım sistemi problemleri, kayısılı çayın gereğinden fazla tüketilmesi halinde ortaya çıkan problemlerdir. Bunun ile beraber akciğer, böbrek ve kalp rahatsızlıkları, kasların yorulması ve bunun gibi sağlık sorunları da, çok tüketilen kayısılı çayın sonuçlarındandır.

Bu gibi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmamak adına yalnızca kayısılı çayı değil, diğer tüm bitki çaylarını da doğru ve düzenli kullanmak gereklidir.

Kayısılı Çay Nerede Satılır?

Kayısılı Çay, aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Kayısılı Çay satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitki çaylarını inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.