Sinir sisteminin ve kalsiyum sentezlenmesinin daha iyi çalışmasına yardımcı olan D vitamini, yenilen besinlerde zor bulunuyor. D vitaminin en büyük kaynağı güneş ışığı olup bireylerin her gün düzenli olarak güneş ışığından üç veya dört saat yararlanmaları oldukça faydalıdır. Vücut güneş ışığı sayesinde ihtiyacı olan d vitamininin sentezlenmesini sağlamış olacaktır. D vitamini faydaları arasında kemik ve dişlerin gelişimini ve güçlenmesini sağlayarak raşitizm rahatsızlığını engellemeye yardımcı olmak da bulunuyor.

D Vitamini Faydaları

D vitamini özellikle ergenlik dönemindeki çocuklarda ve bebekler de bu vitamin çok önemlidir. D vitamini bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağlayarak pankreas, cilt ve kas yapısı için faydalıdır. Vücuttaki normal seyirde olan kan pıhtılaşması için ve tiroidin çalışması için gerekli olan bir vitamindir. D vitaminin bir diğer adı ise güneş vitaminidir. Güneşten alınan bu vitamin vücudun ihtiyaç duyduğu kalsiyum ve fosforu ince bağırsaklarda emilmesine destek oluyor. D vitamini deri tarafından emilen üç vitaminler den biri olup yağda çözülen bir vitamin olup ısıya dayanıklı vitamin grupları içerisinde yer alıyor. Vücuda sebze yolu ile ve takviye gıdalarla da alınabilen D vitamininin en doğal yolu güneş ışığıdır.

D Vitamini Eksikliğinde Neler Oluyor?

D Vitamini Faydalari Nelerdir1

 

D vitamini hücre çoğalmasını durduran bir vitamindir. Hücre çoğalması kanser oluşumuna neden olan bir durumdur. Bunun için d vitamini insanlar için önemli bir vitamindir. D vitamini eksik olan kişilerde oluşabilen rahatsızlıklar şizofreni, Alzheimer ve epilepsi hastalığı beyinde oluşmuş olan hasarlar nedeni ile meydana geliyor. D vitamini en çok balık, yumurta sarısı, balık yağı, et, tereyağı, patates, sebze ve ciğerde bulunuyor

Cildimizin D vitamini ihtiyacını gidermesi için güneş ışınlarına düzenli olarak maruz kalmamız gerekmektedir.

D vitamini vücutta kan şekerini dengelemeye yardımcı oluyor. D vitamini güneş ışığı sayesinde cilde temas eder ve cilt d vitamini üretmeye başlar. D vitamini olan kişilere eklem ve kas acısı yaşar ve sürekli yorgunluk hissi oluşur. Bunun için bu şikayetleri olan bireylerin d vitaminin öncelikle güneş ışığından daha sonra takviye gıdalar ile alması gerekiyor. Kan basıncını azaltarak yüksek tansiyonu önler, meme kanseri ve kolon kanseri riskini en aza indirgemeye, kemik erimesini engellemeye, kasların güçlenmesine, bağışıklık sistemini güçlendirmeye, raşitizm hastalığını önlemeye, kasları güçlendirmeye, kemiklerin kırılmasını engellemeye ve özellikle diş ve kemik gelişiminde yardımcı oluyor.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri

Kas ve eklemlerde acı hissi oluşur, kişiler de sürekli halsizlik ve yorgunluk, kemik erimesi, bağışıklığın çökmesi, astım ve solunum yolu rahatsızlıklar, sedef rahatsızlığı, böbreklerde işlev bozukluğu ve dişlerde dökülmeler oluşmaya başlar.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.