Aktar Bloğu

Kabak Çekirdeği Yağının Faydaları

Kabak çekirdeği minareler, yağlar ve proteinler bakımından oldukça zengin olan bir yemiştir. Bir avuç kabak çekirdeğinde 5 gram protein vardır. Yani bir avuç kabak çekirdeği günlük protein ihtiyacımızın %10’unu, Çinko ihtiyacımızın da %20’sini karşılamaktadır. Kalorisi yüksek olan yemişlerden olduğu için eğer diyet yapıyorsanız günde 15-20 gramdan fazla tüketmemeniz gerekir. Çünkü 28 gram kabak çekirdeğinde 125 gram kalori bulunmaktadır. Kabak çekirdeğinin en önemli faydaları arasında beyin fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Kabak Çekirdeğinin Faydaları

 • İçinde bulunan E vitamini bulunmaktadır. E vitamini ise yaşlanmayı yavaşlatmaya, genç bir görüntü elde etmemize yardımcı olur.
 • Lifli bir gıda olduğu için kabızlığa iyi gelir.
 • Tokluk hissi sağlar.
 • Kanser yapıcı maddelerin bağırsaktan daha çabuk atılmasını sağlayarak, kanser riskini azaltmaya yardımcı olur.

 • Bir avuç kabak çekirdeği günlük magnezyum ihtiyacımızın neredeyse tamamını karşılar.
 • İçinde fosfor barındırdığı için kemik oluşumunu destekler.
 • Doymamış yağ oranı yüksek olduğundan kandaki yağları azaltmaya yardımcı olur.
 • Kabak çekirdeğinin özelliklerinden diğeri de bağırsak şeritlerinin ve parazitlerin atılmasını sağlayarak boşaltım sistemi için çok faydalı bir gıdadır.
 • Kolesterol düşürücü ve dengeleyici özelliğe sahiptir.
 • İçerisinde A ve B vitaminleri bulunmaktadır. Bu vitaminlerin yanı sıra kükürbitin ile fitosterol de bulunmaktadır. Tüm bunlar bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Omega 9 ve Omega 6 bakımından oldukça zengindir.
 • Yıllardır tanıdığımız badem yağı ile benzer niteliklere sahiptir.
 • İçeriğinde bulunan selenyum sayesinde cilt problemlerinin giderilmesine, cildin yenilenmesine yardımcı olmaktadır.

Kabak çekirdeği yağının faydaları da kabak çekirdeği ile aynı olmakla birlikte, en büyük farkı sadece ağız yolluyla yararlanmıyor oluşumuzdur. Yani kabak çekirdeği yağı krem şeklinde olup, cilde sürülerek de tüm faydalarından yararlanmak mümkündür.

Kabak Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Kabak çekirdeği yağı krem şeklindedir. İhtiyaç olan bölgeye sürülür ve o bölgedeki hücrelerin daha sağlıklı ve dinç olmasına yardımcı olur. Kadınlar en çok ciltte meydana gelen lekelere karşı kullanmaktadırlar. Lekelerin giderilmesine yardımcı olmak için ise her gün düzenli olarak lekelerin bulunduğu bölgeye masaj uygulamaktadırlar.

Kabak Çekirdeği Yağı Nereden Satın Alınır?

Kabak çekirdeği yağı marketlerden ve aktarlardan satın alınmaktadır. Hızlı satın almak için e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.