Aktar Bloğu

Jojoba Yağının 12 Faydası!

JojobaYağınınFaydası!

Günümüzde saç ve cilt için kullanılan ve kişisel bakım yağları olarak kullanılan pek çok bitkisel yağ mevcut bulunmaktadır. Bunlardan biri de jojoba yağıdır. Çoğunlukla cilt bakımı için tercih edilen bu yağ, saç bakımında da oldukça fayda sağlamaktadır.

Her ne kadar Türkiye’de henüz pek yaygınlaşmasa da pek çok ülkede günlük bakım olarak kullanılan bitkisel yağlar arasında yer almaktadır. İnsan vücudunun üretmiş olduğu yağ ile benzer bir yapıya sahip olduğu belirtilen bu yağ, bu nedenle cilde büyük fayda sağlamaktadır. Aktarlardan bulabilmek mümkün olduğu gibi, organik pazarlardan da temin edebilmek mümkündür.

Jojoba Yağı Nedir?

Doğal bakım ürünlerinin içinde kullanılan, Simmondsia Chinensis bitkisinin tohumlarından elde edilen bir bitkisel yağ olarak bilinmektedir. Jojoba yağının elde edildiği bu bitki, uygun koşullarda 200 yıl kadar yaşayabilir. Kökleri, ısı farklılıklarına karşı oldukça dayanıklı bir bitkidir. Toprağın derinliklerinden değerli mineralleri özümseyen bir bitkidir. Oldukça yağlı bir yapısı olması sebebi ile birçok farklı sektörde farklı kullanım alanlarına sahiptir.

Jojoba Yağı Ne için Kullanılır?

Jojoba Yağı Ne için Kullanılır?

Jojoba Yağı Ne için Kullanılır?

Cilt ve saçlar için en faydalı yağlardan olan ve pek çok kişisel bakım ürününün içeriğinde yer alan bitkisel yağlardan jojoba yağı, Simmondsiaceae familyasındaki tek bitki olan jojobadan elde edilmektedir. Bu bitkinin özünden elde edilen yağ, olukça geniş kullanım alanlarına sahiptir. Harici olarak kullanıldığında cilt üzerinde mucizevi etkilere neden olabilmektedir. Bu nedenle de hemen hemen herkes tarafından kullanılması önerilmektedir.

Oldukça yoğun yağlı bir içeriğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde makinelerde, alet ve metal kesme işlemlerinde kullanılabilmektedir. Yüksek yağ içeriği sayesinde makine parçalarının sürtünerek aşınmasını engellediği için kullanılır. Motor yağı olarak da kullanılabilir. Cilt ve saç sağlığı için de çok sık tercih edilmektedir. Hoş kokusu sayesinde parfüm içeriklerinde de kullanılmaktadır.

Jojoba Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Antimikrobiyal özelliği sayesinde mikropları temizleyerek ciltte bakteri oluşumunu engeller.
 • Güneş yanıklarını rahatlatmakta etkilidir.
 • Yaralar ve lekeler üzerinde onarıcı etkileri söz konusudur.
 • Saçları nemlendirerek kırılmalara karşı koruyucu özellik gösterir.
 • Cilt tarafından hızlı bir şekilde emilir ve cildin pürüzsüz bir görünüm kazanmasını sağlar.
 • Gözenekleri tıkamadan ve yağlı bir görünüm oluşturmadan cildin nemlenmesini sağlar.
 • Bitkisel yağlar içinde pek çok yağda olduğu gibi, bu yağın da akneler üzerinde onarıcı etkileri vardır.
Jojoba Yağının Faydaları

Jojoba Yağının Faydaları

 • İçeriğinde bulunan bol miktardaki A ve E vitaminin sayesinde antioksidan etkisi gösterir. Bu etkilerin yanında güçlü yağ asitleri sayesinde kırışıklıklara karşı savaşır ve cildin genç görünmesini sağlamada etkili olur.
 • Düzenli bir şekilde masaj uygulaması yapıldığında cildi sıkılaştırıcı etki göstermektedir.
 • Kilo alıp vermeye bağlı oluşan çatlakların onarılmasında etkilidir.
 • Kolojen üretimini destekleyerek cildin daha sağlıklı bir görünüm kazanmasında etkilidir.
 • Jojoba yağı, endüstriyel işlerde makine aksamlarının sürtünüp aşınmalarını önlemek için bakım yağı olarak tercih edilebilir.

Jojoba Yağının Bilinmeyen Faydaları

Jojoba Yağının Bilinmeyen Faydaları

Jojoba Yağının Bilinmeyen Faydaları

Faydaları bilindiği üzere oldukça fazladır. Bunun ile beraber günümüzde pek bilinmeyen faydaları da bulunmaktadır. Saçların daha sağlıklı ve güçlü bir şekilde uzamasına yardımcı olan yağ, aynı zamanda daha parlak bir görünüm elde etmesine yardımcı olmaktadır. Direkt olarak saça uygulanabileceği gibi, şampuan gibi yardımcı maddelerin içerisine karıştırılarak da kullanılabilmektedir. Direkt yağ olarak kullanılacağı zaman da kuru saça oldukça az miktarda uygulanmalı ve saça eşit bir şekilde dağılması için tarak kullanılmalıdır.

Jojoba yağının faydaları cilt üzerinde de oldukça fazladır. Yaşlanmayı geciktirme konusunda oldukça başarılı olan bu yağ, dış etkenler nedeniyle ortaya çıkan ince çizgilerin giderilmesine de yardımcı olmaktadır. Öte yandan sivilce oluşumunun önüne geçerken, daha önce oluşan sivilcelerin izlerini, güneş yanıklarını ve yara izlerini de giderebilmektedir. Üstelik kadınların en büyük problemlerinden olan hamilelik ve doğum çatlaklarına iyi gelmesi de yine faydalarındandır.

Jojoba Yağı Fiyatları

Fiyatları yağın miktarına, üretici firmaya göre farklılık gösterebilir. Ayrıca içeriğinin doğal ve katkısız olması da yağın fiyatı üzerinde etkilidir.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler