Aktar Bloğu

Ihlamur Çayı İle İlgili Bilmedikleriniz

Ihlamur Çayı İle İlgili Bilmedikleriniz

Bilindiği gibi ıhlamur özellikle soğuk algınlıklarda kullandığımız şifa verici bir bitkidir. Kış aylarında bol bol ıhlamur tüketmek sağlığımız açısından da oldukça yararlıdır. Ihlamur çayı ile ilgili bilmediğimiz pek çok yararlı etki bulunmaktadır. Her şeyden önce ateş düşürmeye yardımcı olup, soğuk algınlığı hastalığının geçmesine yardımcı olmaktadır.

Ihlamur Çayı ile İlgili Bilmedikleriniz

Ihlamur Çayı ile İlgili Bilmedikleriniz

Ihlamur Çayı ile İlgili Bilmedikleriniz

Bunun yanı sıra vücudumuza zararlı olan toksinleri vücudumuzdan uzaklaştırır. Kış aylarında gribal enfeksiyon geçirenlerin mutlaka tüketmesi gereken bitki çaylarından biri de ıhlamur çayıdır. Çünkü ıhlamurda eşsiz bir C vitamini deposu bulunmaktadır. Elbette ki çay ile ilgili faydalar bununla sınırlı değildir.

Özellikle depresyon rahatsızlıkları olan kişilerde endişe, kaygı gidermeye yardımcı olup, kişilerde rahatlama hissi sağlamaktadır. Migren rahatsızlığında hastaların gevşemesini sağlayarak ağrıları en aza indirmeye yardımcı olur. Küçükten büyüğe herkesin kolaylıkla tüketebileceği bir bitki çayı çeşididir. Ancak çayı yaparken, ıhlamurun taze olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bitki Çayı

Bitki Çayı

Ihlamur çayını kaynatmak iyi değildir. Demlendirerek içilmelidir. İsteğe bağlı olarak diğer meyve ve baharatlarla karıştırılabilir. Ihlamura en çok yakışan meyveler limon, elma, ayva iken baharat olarak karanfil, karabiber ve tarçın tercih edilebilir. Ihlamurun şekersiz tüketilmesi daha yararlı olur. Öksürüğün geçmesine yardımcı olan çay, grip ve nezleye iyi gelmektedir. İshalin geçmesi için tercih edilirken, yine de önemli ishal rahatsızlıklarında doktora çıkmak gerekir. Kan basıncını düşürmeye, sindirim sisteminin çok daha iyi çalışmasına, toksinlerin vücudumuzdan atılmasına yardımcı olur.

Ihlamur Çayının Yan Etkileri Var Mıdır?

Yan Etkileri Var Mıdır?

Yan Etkileri Var Mıdır?

Kısa süreli ve tavsiye edilen miktarda tüketildiği zaman herhangi bir yan etkisi bulunmaz. Ancak uzmanlar, uzun süreli tüketildiği zaman kalp hasarlarına neden olabileceğini belirtiyorlar. Aynı zamanda hamilelerin, emziren annelerin, alerjik ve herhangi bir rahatsızlığı olan kişilerin doktorlarına danışmadan tüketmemeleri önerilmektedir.

Ihlamur Çayı Nasıl Hazırlanır?

Nasıl Hazırlanır?

Nasıl Hazırlanır?

Yemek sonrasında siyah ya da kahve tüketme alışkanlığı olan kişilerin bu çayı içmesi tavsiye edilir. Çünkü hem sindirimi kolaylaştırır hem de ruhsal bir rahatlama hissi sağlar. Ihlamur çayı hazırlarken bir bardak başına tepeleme bir çay kaşığı kurutulmuş ıhlamur ölçüsü kullanılmalıdır. Ancak yoğun ıhlamur tadı sevenler bu ölçüyü artırabilir. Demlerken ise ilk aşamada suyun kaynatılması gerekir. Soğuk su ile ıhlamur aynı anda konulup, kaynatılmamalıdır. Kaynadıktan sonra ise 10 dakika demlemeye bırakılır. Soğuyan çayı ise tüketilmemelidir. Çünkü içerisindeki vitamin ve mineralleri kaybetmiş olur.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler