Bitkisel esansiyel yağlar faydaları açısından sayısız özelliklere sahiptirler. Bunlardan biri ada çayı bitkisinden (Salvia officinalis) çıkarılan ada çayı yağıdır. Bu yağın karakteristik bir aroması vardır bu nedenle yemek pişirmede sıklıkla kullanılır. Yoğun şekilde yatıştırıcı ve tatlı olan kokusu sayesinde adaçayı yağı, geniş bir yelpazedeki kozmetik ürünlerinin önemli maddelerinden biri olmuştur. Ayrıca bu yağ buhar distilasyonu yöntemi ile endüstriyel bir ölçekte ada çayı yapraklarından elde edilir.

Adaçayı Yağı Ne için Kullanılır?

Adaçayı yağı, aromalı ve rahatlatıcı kokusu ile bitkisel yağlar içinde en sık tercih edilenlerden biridir. Çay olarak tüketilebileceği gibi şampuanlar ve sabunların içeriğinde de kullanılabilmektedir. Cilt için direkt kullanımı da uygundur. Kokusu ve yaydığı enerji sebebi ile yakılarak tütsü gibi de kullanımı uygundur. Adaçayı bitkisinin yapraklarından distilasyon yöntemi ile elde edilen bu yağ, pek çok farklı alanda olumlu etkilerinin olmasından dolayı farklı şekillerde kullanılabilmektedir.

Adaçayı Yağı Faydaları Nelerdir?

Adaçayı Yağı Faydaları Nelerdir?

Adaçayı Yağının Faydaları Nelerdir?

Oldukça şifalı bir bitkisel yağ olması, birçok kullanım alanına uygundur. Kullanım şekline göre de faydaları değişmektedir ve şu şekilde sıralanabilir;

 • Arındırıcı özelliği sayesinde cilt temizliğinde oldukça etkilidir.
 • Saç derisindeki kepek ve kabuklanmalarda etkili olduğu bilinmektedir.
 • Saç diplerine masaj yapılarak uygulandığında saç köklerini besleyerek dökülmelerin azalmasını destekleyici özellik gösterir.
 • Antibakteriyel özelliktedir.
 • Ciltte oluşan akne ve güneş lekelerini açıcı özelliktedir.
 • Hoş kokusu ve rahatlatıcı etkisi ile stresi azaltarak dinginlik verir.
 • Zihni tazeleyici ve konsantrasyonu arttırıcı özelliktedir.
 • Rahatlatıcı etkisinden dolayı aromaterapide de çok sık kullanılır.
 • Ağız içi ve diş problemlerinde antibakteriyel özelliği sayesinde olumlu etkileri söz konusudur.
 • Yaşlanmanın etkilerini azaltarak cilde parlaklık ve canlılık kazandırır.
 • Sindirim problemleri üzerinde etkilidir.
 • Kış mevsimlerinde solunum yollarını rahatlatarak, nefes almayı kolaylaştırır.
 • Toksinlerin atılmasında etkili bir yağdır.
 • Rahatlatıcı etkisi sayesinde kadınlar tarafından çok sık tercih edilmektedir.

Adaçayı Yağı Zihni Güçlendirir

Adaçayı Yağı Zihni Güçlendirir

Adaçayı Yağı Zihni Güçlendirir

Yağın güçlü ve baharatlı aroması zihin açıcıdır. Zihinsel yorgunluğa ve strese karşı hem verimliliği arttırmak hem de enerji toplamayı kolaylaştırmak içinde etkili bir bitkisel yağdır. Son zamanlarda epey yaygınlaşan ve evlerde sıklıkla yer alan yağ difüzörlerini yağın aromatik etkilerinden faydalanmak için kullanabilirsiniz. 6 damla ada çayı yağı, 6 damla misket limonu yağı ve 8 damla tatlı portakal yağını karıştırarak kendinize hem faydalı hem mis kokulu bir ev kokusu hazırlayabilirsiniz.

Adaçayı Yağı Bebek Gazı için Faydalı mı?

Adaçayı yağı, bebeklerde gaz sancılarını hafifletmek için kullanılmaktadır. Bebeklerin topuklarına masaj yapılarak uygulanan bu yağ sayesinde rahatlama hissi oluşur. Bu yağın ağız yolu bile bebeklere verilmesi uygun değildir. Yağın yoğunluğu sebebi ile cilde temas etmeden önce su ile biraz inceltilerek kullanılmasında fayda vardır. Yağın bebeğe ağız yolu ile verilmedikten sonra hiçbir zararı yoktur. Masaj yapılarak uygulanması en doğru ve etkili yöntemdir.

Adaçayı Yağı Fiyatları

Adaçayı yağı fiyatları, yağın katkısız olmasına, miktarına ve üretici firmaya göre değişiklik göstermektedir. %100 doğal bir yağ kullanılmadığında ya istenilen düzeyde bir sonuç alınamaz ya da hiç fayda sağlamaz. Bu sebeple etkili sonuçlar almak için saf olarak kullanılmalıdır.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler