Aktar Bloğu

Haşhaş Yağı Kullanmanız İçin 6 Sebep!

Haşhaş yağı, adından da anlaşılacağı üzere haşhaş bitkisinin tohumlarından elde edilen bitkisel yağlardan biridir. Soğuk sıkım işleminden geçirilmesiyle elde edilen bu yağ, insan sağlığına pek çok alanda fayda sağlayabilmektedir. Özellikle uykusuzluğa, bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve çeşitli cilt problemlerine iyi gelen bu yağ, piyasada pek çok aktarda bulunabilmektedir.

Haşhaş Yağı Kullanmanız için 6 Sebep!

Günümüzde daha çok kişisel bakım alanında kullanılan haşhaş yağı, onlarca nedenden dolayı kullanılabilecek olan bitkisel yağlardan biridir. Örneğin; uyku düzenini sağlayabilmek, daha sağlıklı saç yapısı elde edebilmek, tansiyonu düşürebilmek, kolesterolü düzenleyebilmek ve çeşitli cilt problemlerini ortadan kaldırabilmek için haşhaş tohumu yağı kullanılmalıdır.

Haşhaş Yağının Cilde ve Saça Faydaları

Cilt bakım yağları arasında yer alan haşhaş yağı, cilt üzerinde oldukça büyük etkiler gösterebilmektedir. Örneğin; egzama, sedef, mantar gibi cilt hastalıklarını gidermesi, kırışıklıkların önüne geçmesi ve mevcut kırışıklıkların görünümünü en aza indirgemesi, aromaterapide masaj yağı olarak kullanılması, vücuttaki hücrelerin yenilenmesini sağlaması ve ölü derinin atılmasına yardımcı olması, bu yağın faydaları arasında yer almaktadır.

Haşhaş yağının saç üzerindeki faydaları ise; daha sağlıklı saçların uzamasını sağlaması, kepek oluşumu seviyesini düşürmesi, saç köklerini güçlendirmesi, sağlığını koruması, kafa derisini beslemesi ve saç dökülmesini engellemesi, haşhaş yağının saç üzerindeki faydaları olarak örneklendirilebilmektedir.

Bu gibi etkileri nedeniyle çoğu zaman kişisel bakım ürünü olarak tercih edilen haşhaş yağı, dahili ve harici olarak kullanılabilmektedir.

Haşhaş Yağının Genel Faydaları

Haşhaş yağının faydaları oldukça fazladır. Cilt ve saç üzerindeki faydalarının yanı sıra genel sağlık açısından da büyük bir etki gösteren haşhaş yağı, sakinleştirici etkisinin yanı sıra uykusuzluğa, kötü kolesterole, yüksek tansiyona ve beyin fonksiyonlarına iyi gelmektedir.

Tüm bunların yanı sıra içeriğinde demir mineralleri bulunduran bu yağ kansızlığa iyi gelirken, diğer vitamin, mineral ve bol lif içeriği sayesinde sindirim sistemini rahatlatmakta, sinir sistemine iyi gelmekte ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Ayrıca baş ve eklem ağrılarını hafifletmesi, kemikleri güçlendirmesi, kansızlığa iyi gelmesi, göz sağlığını koruması, kardiyovasküler rahatsızlıklara iyi gelmesi, bu bitkisel yağın faydaları arasında yer almaktadır.

Haşhaş Yağı Nerede Satılır?

Haşhaş Yağı, marketlerde, aktarlarda, kozmetik ürünlerinin ve bitkisel yağların satıldığı dükkanlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Haşhaş Yağı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitkisel yağları inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.