Elmalı çay, günümüzde hemen hemen herkesin tüketmiş olduğu bitki çaylarından biridir. Sağlık açısından da önemli bir yere sahip olan elmalı çay, bağışıklık sisteminden kanserle mücadeleden kemik gelişimine, hatta Parkinson hastalığına varana kadar etkisini göstermektedir.

Doğru ve düzenli kullanımı halinde oldukça faydalı olan bitki çaylarından elmalı çay, bünyesinde çeşitli antioksidanlar barındırmaktadır. Amino grup asitler, B, C ve D bakımından da zengin olan bu çay, açık renkli ve yumuşak içimli olması ile bilinmektedir.

Elmalı Çay Çok İçilirse Bir Şey Olur mu?

Elmalı bitki çayını çeşitli sağlık sorunlarına fayda sağlayabilmesi için doğru ve yeteri kadar tüketilmesi önemlidir. Tıpkı diğer pek çok bitki çayında olduğu üzere elmalı bitki çayı çok içilirse sağlığa yararlı olmak yerine zararlı olacaktır. Günlük olarak maksimum 2 fincan tüketilmesi tavsiye edilen bu çayı, aç karnına ya da tok karnına içebilmek de mümkündür.

Elmalı Çayı Çok İçmenin Zararları Var mı?

Günümüzde sıcak içecekler arasında en çok tüketilen bitki çaylarından elmalı çay, sağlık açısında pek çok faydası bulunan bir çaydır. Her ne kadar Elmalı Bitki Çayını çok içmenin zararları hakkında kayda değer bir bilgi bulunmasa da, bitki çayları çok fazla tüketildiğinde çeşitli alerjik reaksiyonlara, mide, böbrek ve sindirim sistemi problemlerine neden olabilmektedir.

Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

Elmalı bitki çayının faydaları oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruyucu bir kalkan etkisi gösteren bu bitki çayı, kansere karşı vücudu koruması ve baş ağrılarını hafifletmesi gibi faydaları ile bilinmektedir.

İnsanların her aktardan temin edebildiği bu çay, aynı zamanda kötü kolesterol seviyesini düşürerek kalp sağlığına fayda sağlamaktadır. Üstelik Parkinson hastalığına iyi gelmesi, hafızayı geliştirmesi, besin değerlerinin yüksek oluşu, fazlalık kiloların atılması konusundaki etkileri, kan şekeri ve diyabeti düzenlemesi, vücudun ihtiyacı olan lifi sağlayabiliyor olması, yine bu bitki çayının faydaları arasında yer almaktadır.

Poşet çay ya da toz çay olarak satışa sunulan elmalı çayı hazırlaması da oldukça basittir. Çeşitli yöntemlerle demlenebilmesi mümkün olurken, en çok tercih edilen yöntemi ise bir fincan kaynamış suyun içerisine bir çay kaşığı kadar elma çayı koyulmasıdır. Bu şekilde 15 dakika kadar demlenmeye bırakılan bu çay, tüketime hazır olacaktır.

Elmalı Bitki Çayı Nerede Satılır?

Elmalı bitki Çayı, aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Elmalı bitki Çayı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitki çaylarını inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.