Aktar Bloğu

Chia Tohumunun Faydaları

Chia tohumu nedir faydalari nelerdir

Chia Tohumu Nedir? Faydaları Nelerdir

Botanik biliminde kullanılan ve bir ada çayının çeşidi olan Salvia Hispanica’nın minik minik tohumları Chia tohumunu oluşturur. Chia kelimesi Maya dilinde güç anlamına gelir bu yüzden bitkinin tohumlarında mucizler gizlidir. Chia tohumu büyük arazilerde yetişiyor ve minik tohumlarını toplanıldığı gibi yenebilir. Tek büyük arazilerde değil saksılarda da yetişebiliyor sadece serpilik atılması yeterli.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

Ekim zamanı iyin uygun aylar vardır. Bunlar; şubat, mart, nisan, mayıs aylarıdır. Eğer bu aylardan birinde tohumlar toprağa atılırsa yazın toplanıp yenebilir. Aynı durumu saksıda da uygulayabiliriz. Tohumu evde de yetiştirebiliyoruz ayrıca da marketlerde organik ürün satan dükkanlarda da tohumu bulabiliriz.

Chia Tohumunun Faydaları 

  • Tohumun 100 gramında 17 gram protein bulunur. Protein açısından çok besleyicidir.
  • Chia tohumu lif deposudur. Düzenli ve yeteri dozda kullanımında kilo kontrolü sağladığı ve zayıflamaya yardımcı olduğu biliniyor.
  • Lifleri içinde çok barındırıp, bir tohum 100 gramda 11gram lif bulunuyor.
  • Chia Tohumun içinde bolca bulunan Omega 3 asitleri sayesinde beyni korur, kanserli hücrelerin oluşmasına engel olur.
  • Chia Tohumunun faydalarından birisi de enerji veren bir tohum olmasıdır. Sık sık acıkmanın önüne geçer. Tatlı ihtiyacının da önüne geçer. Bu yüzden de zayıflamaya yardımcı olduğu bilinir.
  • Kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olduğundan diyabet hastalığının oluşumunun önüne geçmede de yardımcı bir besindir.
  • Kalsiyum bakımından çok zengindir bu yüzden kasların gelişimine yardımcı olur.
  • Chia tohumu içinde bol miktarca kalsiyum ve A vitamini olduğundan diş gelişimine de yardımcı olan bir besindir.

Chia Tohumu Zayıflamaya Etki Eder mi?

Chia tohumunun içerisinde birçok vitamin olduğu gibi antioksidan ve proteinde bolca var. Durum böyle oldukça o minicik Chia Tohumları yediğimiz durumda uzun süre açlık hissetmiyor ve tok durabiliyoruz. Sindirimi düzenlemeye de yardımcı olduğu için kan şekerini de dengede tutmaya yardım eden bir besindir Chia Tohumu bu sebeplerden dolayı da direkt zayıflatmamakla beraber zayıflamaya yardımcı olan bir besindir. Zayıflamaya yardımcı olduğundan diyetlerde çok sık kullanılan bir besine dönüşmüştür.

Chia Tohumu Nerede Satılır?

Chia Tohumu, marketlerde ve aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen chia tohumu satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

Benzer İçerikler