Aktar Bloğu

Biberiye Yağı Nedir?

Biberiye bitkisinden buhar distilasyonu ile elde edilen uçucu bir yağdır. Biberiye yağı uçucu bir yağ olduğu için kaygan yapılı yağlara benzemez. Daha çok şeffaf ve hemen buharlaşan uçucu bir yağdır.

Biberiye yağı, a-pinen, borneol, b-pinen, kamfor, bornil asetat, kamfen, 1,8-sineol ve limonen gibi uçucu bileşikleri içermektedir.  1 ton biberiye yaprağından 2 kilo kadar biberiye yağı elde edilir ve uçucudur.

Biberiye Yağı Faydaları

Uçucu bir yağ olan biberiye yağı daha çok saç ve cilt bakımında faydalanılan bir yağdır. Biberiye yağı kozmetik sektörünün en çok tercih edilen bitkisel yağları arasında yer alır. Genelde kozmetik ürünlerin içerisine konulan bu yağ, saç şampuanları ve saç derisi toniklerinde, cilt kremlerinin yapımında faydalanılmaktadır.

Biberiye Yağının Saça Faydaları

Saç uzamasına yardımcı olduğu düşünülen bu yağın, saç derisini arttığı bilinmektedir. Saç dökülmelerine karşı kullanılan biberiye yağı saç derisinde kan dolaşımını arttırmaktadır. Ayrıca seboreik dermatit ve kepekli saçlarda oldukça faydalı bir yağdır.

Biberiye Yağının Cilde Faydaları

Selülit gibi inatçı sorunlara karşı kullanılan biberiye yağı selülite karşı oldukça faydalı bir yağdır. Anti bakteriyel özellikleri yüzünden sivilce bakımında kullanılan bir başka yağdır biberiye yağı, cildin yağlanmasına karşı oldukça iyi performans gösteren bir yağdır. Ayrıca egzama gibi sorunlar için bu yağdan faydalanılır. Ayrıca virüslere karşı etkili olduğu için hpv ve uçuk gibi durumlarda ve mantarlara karşı kullanılır.

Biberiye Yağının Diğer Faydaları

Biberiye yağı iyi bir ağız bakım yağıdır, gargara yapmak için suya damlatılarak kullanılır. Ağız, boğaz ve dişlerdeki bakteri ve virüslere karşı oldukça etkilidi. Ancak bu kullanımda yağı yutmamaya özen gösterilmelidir. Buharının bağışıklık sistemine iyi geldiği ve stresi azalttığı bilinmektedir. Zihinsel gücü arttırdığı düşünülmektedir.

Biberiye Yağı Nasıl Kullanılır?

Diğer uçucu yağlar gibi saf biberiye yağı içmek tehlikelidir, bu yüzden bu yağını saf ve yüksek miktarlarda içmemeye özen göstermelisiniz. Biberiye yağını masaj yaparak cildinize uygulayabilirsiniz. Yağı kullanırken, faydalanmak istediğiniz özelliğine göre diğer yağlarla seyrelterek kullanabilirsiniz. Emziren anneler, hamileler, kronik, alerjik ya da önemli rahatsızlığı olanların biberiye yağı kullanımı öncesinde doktorlarına danışmaları tavsiye edilmektedir.

Biberiye Yağı Nerede Satılır?

Biberiye Yağı, marketlerde, aktarlarda, kozmetik ürünlerinin ve bitkisel yağların satıldığı dükkanlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Biberiye Yağı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitkisel yağları inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.