Bitkisel yağlar kişisel bakımın bir numaraları arananları arasında. Faydaları saymakla bitmeyen bitkisel yağlar ve bitkilerin cildimize, saçımıza, gözümüze ve sağlığımıza çeşitli faydaları bulunur. Bunlardan biri de biberiye bitkisidir. Yıllardır sağlık ve güzellik kaynağı olan biberiye mutfakların baş tacı oldu. Hoş kokusuyla aromaterpide de kullanılmaktadır. Dilerseniz çayını tüketebilir, dilerseniz yağından faydalanabilirsiniz. Biberiyenin cilt üzerindeki en büyük etkisi cildi gerginleştirmesidir.

Biberiyenin Faydaları

Bu mucizevi bitki astım, kalp hastalıkları ve karaciğer rahatsızlıklarında kullanılabilir. İçeriğindeki zengin E vitamini ve kafeik asit ile şifa kaynağı. Tümör oluşumunu önleyerek kanser riskini azaltıyor. Antiviral özelliği ile mikroplarla savaşta etkilidir.

Biberiye Nasıl Tüketiliyor?

Biberiye, yemeklerde çiğ olarak tüketilebilir. Salatalarda kullanılabilir. Kurutarak baharat şeklinde tüketebilirsiniz. Bu şekilde hafıza sorunlarına birebirdir. Ayrıca çay gibi demleyerek içebilirsiniz. İçilen biberiye çayı hazmı kolaylaştırıyor, mide problemlerini çözüyor. Çayı yemekten sonra tokken tüketebilirsiniz.

Biberiye Yağı ile Bakım

Bu yağı hoş kokusu ve rahatlatıcı özelliğinden dolayı masaj yağı, vücut yağı olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca biberiye kan dolaşımını hızlandıran bir yağdır. Bu özelliğiyle selülit kremi olarak kullanılabilir. 1 tatlı kaşığı portakal yağı ve 1 kaşık biberiye yağını karıştırıp, selülitli bölgeye masaj yaparak uygulanabileceği, ardından 1 saat beklenmesi gerektiği söylenmektedir. Bekleme süresinde de dilerseniz egzersiz yapabileceğiniz, ardından ise soğuk suyla yıkamanız gerektiği söylenmektedir. Biberiye cildi gerginleştirmeye yardımcı olur. Rutin cilt bakımınıza biberiye yağı ekleyerek cildinizi daha sıkı ve gergin yapabilirsiniz. Az miktarda kullanmaya özen gösterin.

Biberiye ile Saç Bakımı Yapılır mı?

Biberiyenin saç bakımındaki en büyük etkisi saç derisinde kan dolaşımını hızlandırmasıdır. Bu sayede saç derisi problemleri kısa sürede çözülür. Saçlar daha hızlı uzar. Hem biberiye tüketiminin hem de biberiye yağı kullanımının herhangi bir yan etkisinin olmadığı gözlemlenmiştir. Ancak emziren annelerin, hamilelerin, kronik, alerjik ve önemli rahatsızlığı bulunan kişilerin biberiye tüketimi ve biberiye yağı kullanımı öncesinde doktorlarına danışmaları tavsiye edilmektedir.

Biberiye Nerede Satılır?

Biberiye, marketlerde ve aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen biberiye satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer doğal bitkileri inceleyebilir ve sipariş oluşturabilirsiniz.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler