Siyah ve yeşil çayın ardından Türkiye’de oldukça popüler bir hale gelen bitki çaylarından beyaz çay, oldukça uzun yıllardır pek çok ülkede şifa kaynağı olarak tüketilmektedir. Faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok olan bitki çaylarından beyaz çay, çeşitli sağlık sorunları karşısında etkisi göstermesiyle bilinmektedir.

Beyaz çayın faydalarından bahsetmek gerekirse; vücudu antioksidanlara ve kanser hücrelerine karşı koruması, kan basıncını ve kolesterolü düzenlemesi, kalp krizi riskini en aza indirmesi, vücutta mikrop ve bakteri oluşumunu önlemesi, bağışıklık sistemini güçlendirerek grip ve nezle gibi hastalıklara karşı koruması bu çayın faydalarındandır. Tüm bunların yanı sıra stresi azaltıp enerji vermesi, kan şekerini düzenlemesi, zihni kuvvetlendirmesi ve kalp sağlığını güçlendirmesi, beyaz çayın faydaları arasında yer almaktadır.

Tüm bu özelliklerinin yanı sıra beyaz çayın kilo verme konusunda da etkili bir çay olduğu bilinmektedir. İçeriğindeki polifenol ve kafeinin gibi bileşenler insanın metabolizmasını hızlandırırken, kolay bir şekilde kilo verme konusunda fayda sağlamaktadır.

Beyaz Çay Bozulur mu?

Günümüzde pek çok kişi tarafından oldukça sık tüketilmeye başlayan beyaz çay, hemen hemen her alanda fayda sağlayan önemli bir bitki çayıdır. Dolayısıyla nasıl kullanılması gerektiği de önemlidir.

Beyaz çay, genellikle siyah ve yeşil çay gibi kurutularak kullanılan beyaz çay, bozulabilecek türden bir bitki çayı değildir. Ancak taze olarak hazırlanıp tüketilmesi gereklidir. Daha önceden hazırlanmış ve bekletilen bir beyaz çay, kısa süre içerisinde bozulabilmekte, hatta küflenebilmektedir.

Nasıl Saklanmalıdır?

Beyaz çayı, tıpkı diğer bitki çaylarında olduğu üzere kuru ve serin yerlerde muhafaza edilmelidir. Ayrıca cam bir şişe ya da kavanoz içerisinde olması ve güneş görmeyen yerde bulunması da önemlidir.

Beyaz Çay Nasıl Demlenir?

Beyaz çayın hazırlanışı oldukça basittir. Günümüzde hemen hemen her aktardan temin edilen bu çay, genellikle kurutulmuş bitki olarak satılmaktadır. Bu şekilde temin edilen bir beyaz çaydan bir çay kaşığı kadar alınıp bir fincanın içerisinde koyulmalı ve üzerine de kaynamış su ilave edilmelidir. Yaklaşık olarak 10 – 15 dakika kadar demlenmeye bırakılan beyaz çay, tüketime hazır olacaktır.

Beyaz çayın faydalarını görebilmek için doğru ve düzenli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir.

Beyaz Çay Nerede Satılır?

Beyaz Çay, aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Beyaz Çay satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitki çaylarını inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.