Moringa bitkisinin tam adı Moringa Oleifera’dır. Hindistan, Nepal ve birçok Doğu ülkesini anavatanı bellemiş bir bitkidir. Bu bitkinin yapraklarından kerestesine kadar her şeyini kullanabiliriz. Yapraklarının kurutulup öğütülmesiyle meydana gelen bu çayın çeşitli faydaları olmakla beraber fazla tüketimi sonucu zararları da vardır. İnternetten sipariş edilebilen bu bitki çayını aktarlardan da temin edebilirsiniz.

Moringa Çayının Zararları Var Mı?

Moringa çayı içeriğinde yüksek vitamin, mineral ve antioksidanlar barındırmaktadır. Vücut sağlığında pek çok alanda kullanılabilen bu bitki çayı aşırı tüketimi sonucunda bazı zararlara yol açabilmektedir. Moringa çayının zararları ise şunlardır:

  • Moringa çayı bağışıklık hücrelerinde çeşitli toksinler üretebilmektedir. Bu sebepten ötürü fazla tüketiminden uzak durulması gerekmektedir.
  • Aşırı dozda laksatif etkisine sahip bir bitki çayıdır. Bu nedenle de diyet programlarında kullanıldığı zaman sindirim problemlerine yol açabilmektedir. Tavsiye edilen doz miktarı günde 1 çay kaşığı kadardır.
  • İshal, mide bulantısı, kusma gibi çeşitli mide sorunlarına yol açabilmektedir.
  • Fazla tüketimi sonucu döllenmeyi önleyici etkilere sahiptir.
  • Faydaları arasında anne sütünü artırmaya yardım ettiği bilinse de moringa çayını tüketmeden önce doktor kontrolüne başvurulması gerekmektedir.
  • Hamilelerde fazla tüketimi sonucunda kasılmalara yol açarak rahim sıkışması ve pelvik ağrılara neden olabilmektedir. Bu nedenle hem hamilelerin hem de emziren annelerin, kronik, alerjik ve önemli rahatsızlığı olan kişilerin moringa çayı tüketimi öncesinde doktorlarına danışmaları tavsiye edilmektedir.

Moringa Çayının Yan Etkileri Var mı?

Moringa çayının aşırı tüketimi tıbbi ilaçlarda da olduğu gibi risklidir. Moringa çayının diğer bitki çaylarına göre içindeki yoğun mineral miktarı onu bazı durumlarda daha tehlikeli yapmaktadır. Etken maddeleri sebebiyle yüksek etki gücüne sahip moringa çayı uygun dozda kullanılmadığı sürece vücuda zarar verebilmektedir.

Alerjisi olan kişilerin bu bitki çayını tüketmeleri doktor kontrolünde olmalıdır. Gebelik aylarında kullanımı da aynı şekildedir. Zayıflattığını fark eden kişilerde aşırı tüketimi sonucu yan etkiler oluşturabilmektedir. Her kişinin bünyesi aynı olmamaktadır. Beraberinde kullanılan tıbbi maddeler ise moringa çayının yan etkilerini artırabilmektedir. Sindirim sistemine etki ettiğinden ötürü midede çeşitli rahatsızlıklar meydana gelebilmektedir.

Şeker Hastaları Moringa Çayı Tüketirken Dikkatli Olmalı!

Moringa bitki çayının besin değeri çok yüksektir. İçinde A, C ve E vitaminleri bulunduran çay antioksidan içererek vücut sağlığına pek çok yararları vardır. Diyabet hastalığına fayda etmektedir. Kan şekerini dengelemeye yarar sağlamaktadır. Ancak yine de doktor kontrolün olup, dikkatli tüketilmelidir.

Moringa Çayı Nerede Satılır?

Moringa çayı, bazı marketlerde ve aktarlarda bulunur. İnternetten hemen moringa çayı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinde diğer bitki çaylarını inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler