Aktar Bloğu

Kimyonun Zararları Var Mı?

Kimyonun zararlari var mi

Kimyon, maydonozgiller familyasına ait çiçekli bir bitkinin tohumlarından elde edilen baharattır. Mayıs ve Haziran aylarında çiçeklenir. Çiçekleri beyaz ve açık pembe renktedir. 40-60 cm uzunluktadır.  Anavatanı Doğu Akdeniz ve Orta Doğu’dur. Özellikle et yemeklerinde ve salatalarda kullanılabilen bir baharattır. Öğütülmüş halde ya da tohum halinde kullanılabilir. Yağ olarak kullanımı da mutfaklarda mevcuttur. Aktarlarda ve marketlerde satışı gerçekleşmektedir. Ancak kimyon alırken taze olmasına önem verilmelidir. İnternetten hemen tazen kimyon satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Peki kimyonun zararlar var mı? Hep birlikte inceleyelim.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

Kimyonun Zararları Var Mı?

Kimyonun faydaları sayamayacağımız kadar çoktur. Ancak aşırı kimyon tüketimi yan etkilere neden olabilmektedir. Kimyonun zararları genel olarak incelendiğinde;

 • Hipoglisemi: Kan şekerini düşürdüğü için diyabet hastalarının kullanırken dikkatli olması gerekmektedir. Kan şekerini düşürebilir. Kan şekeri seviyelerinin önemli olduğu ameliyatlar için tüketimi sınırlandırılmalıdır. Ameliyat öncesinde doktora mutlaka danışılmalıdır.
 • Mide Yanması ve Karaciğer Hasarı: Yüksek oranda uçucu yağ içermesi nedeniyle mide ekşimesine, böbreklerde ve karaciğerlerde hasara neden olabilmektedir.
 • Kısırlık ve Düşük: Erkeklerde testosteron seviyelerini baskılar ve doğurganlığı azaltır. Hamile kadınlarda düşüğü tetikleyebilmesi sebebiyle kaçınılması gerekmektedir. Hem hamilelerin hem de emziren annelerin kimyon tüketimi öncesinde doktorlarına danışmaları gerekmektedir.
 • Kan Pıhtılaşması: Kimyon pıhtılaşma sürecini yavaşlatabilmektedir. Bu sebepten ötürü de kanama düzensizliği olan kişilerin kullanması sakıncalıdır.
 • Diğer Hafif Yan Etkiler: Mide bulantısı, karın ağrısı, baş dönmesi gibi sorunlara yol açabilmektedir.

Sağlığınız İçin Kimyon Tüketebilirsiniz!

Vücut direncini artırmaya yarar sağlayan kimyonun sağlığa etkileri çoktur. Kimyonun faydaları genel olarak şunlardır:

 • Sindirimi artırmaya yardımcıdır. İshali geçmesine yardımcı olur.
 • Demir açısından zengin bir besin kaynağı olup, kansızlığı önlemeye yardım etmektedir.
 • Diyabetin kontrolüne yardım etmektedir. Kimyonun içindeki bazı maddeler kan şekerinin düzenlenmesinde yardımcı olmaktadır.
 • Kolesterolü düzenlemeye yardımcıdır. Kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolü yükselten etkileri mevcuttur.
 • Zayıflamaya ve yağ yakmaya yardımcıdır.
 • Gıda kaynaklı hastalıkları önlemeye yardımcıdır. İçindeki antimikrobiyal özellikler gıdalarda yuvarlanan bakterilerin ve bazı tür mantarların çoğalmasını önlemektedir.
 • İltihap söktürmeye yardım eder. Baharatın içinde antienflamatuar özelliği olduğu için iltihaplanmayı önlemeye yardım eder.
 • Cildi mantar ve mikrobiyal enfeksiyonlara karşı korumaya yardım eder.

Kimyon Gluten İçerir Mi?

Kimyon gluten içermemektedir. Çölyak hastaları için faydalı bir besin kaynağıdır.

Kimyon Nerede Satılır?

Kimyon, marketlerde ve aktarlarda satılmaktadır. Yazının başında da belirtilen gibi taze olmasına önem verilmelidir. İnternetten hemen taze kimyon satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer baharat çeşitlerini inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.