Kimyon, keskin kokulu şifalı bir baharattır. Kimyon tohumları dikdörtgenimsi bir yapıya sahiptir. Hem Türk hem de yabancı mutfağının vazgeçilmezleri arasındadır. Maydonozgiller familyasındandır. Mayıs – Haziran ayları arasında beyaz ve pembemsi renkli çiçekleri açan 40-60 cm boyunda bir yıllık otsu bir bitki türü.

Bebekler Kimyon Tüketebilir Mi?

Bebeklerde gaz problemi çok fazla olur. Emziren anneden geçen gaz sorunu bebeklerde yaklaşık ilk üç ay ile altı ay arasında sürebilir. Anne adayı yediği her şeye ilk üç ay dikkat etmelidir. Bebekler ilk doğduğu andan itibaren birkaç ay kendi başına gazlarını çıkaramazlar. Anne adayları bebeğindeki gaz sorunu çözebilmesi için her yola başvurmayı dener.

Bebeğe verilen kimyon gaz sancısını yok etmeye yardımcı olur. Emziren annelerin her gün düzenli olarak sabah ve akşam 1 su bardağı kaynatılmış suyun içerisinde katılmış kimyon içmeleri tavsiye edilir. Benzer şekilde bebeğe verilen kimyonun da besleyici özelliği vardır. Bazı bebekler ise kimyon almayabilirler. Çünkü tadını beğenmeyebilirler. Böylesi bir durumda içerisine mamanın içerisinde yarım çay kaşığı şeker atılması önerilir. Ancak bunlar tavsiye niteliği taşıyıp, öncesinde mutlaka doktora danışmak gerekir.

Çocuklarda Kimyon Tüketebilir Mi?

Sağlığımız için son derece önemli olan kimyonu belirli periyotlarda tüketmemiz önerilmektedir. Kimyonun faydaları çok olup, çocukların da tüketmesinde sorun görülmemektedir. Ancak yine de çocuklar tüketiminde dikkat etmelidirler. Kimyonun birkaç faydasını inceleyecek olursak;

Kimyon ve Tuketimi Hakkinda 1

 

  • Sindirimi düzenlemeye yardımcıdır.
  • Kas ve kemik gelişimini destekleyicidir.
  • Serbest radikallere karşı hücrelerimizi korur.
  • Yüksek kolesterolü düşürmeye yardımcıdır.
  • Gıda kaynaklı hastalıkları önlemeye yarar sağlar.

Kimler Kimyon Tüketebilir, Kimler Tüketemez?

Gaz sancısı yaşayan insanların kimyon tüketmesinde sakınca yoktur. Kimyon aşırı tüketim sonucunda midede yanma durumu oluşturabilir. Bebekler ve çocuklar toz olarak tüketmemelidir. Boğaza kaçabilir.

Kimyon Nerede Satılır?

Kimyon, marketlerde ve aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen kimyon satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer baharat çeşitlerini inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.