Aktar Bloğu

Kimyon Tohumu Yağı Ne İçin Kullanılır?

Kimyon tohumu yagi ne icin kullanilir

Kimyon tohumu yağı, mutfakların vazgeçilmez baharatlarından biri olan kimyonun tohumunun soğuk presleme yönteminden geçirilmesi ile elde edilmektedir. İnsan sağlığına oldukça faydalı bitkisel yağlardan biri olan kimyon tohumu yağı, her evde bulunması gereken bir üründür.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

Kimyon tohumu yağının en önemli özelliklerinden biri antiseptik olmasıdır. Bu özelliği ile açık olan yaralara direkt olarak uygulanabilen kimyon tohumu yağı, yaralar üzerindeki mikropların öldürülmesini, yaranın temizlenmesini ve kısa sürede iyileşmesini sağlayabilmektedir. Eski zamanlarda alternatif tıp alanında sıklıkla kullanılan bu bitkisel yağ, hem dahili, hem de harici kullanılabilmektedir. Yani yaralar üzerinde ya da çeşitli nedenlerle cilt üzerinde kullanılabileceği gibi, yemeklere katılarak da tüketilebilmektedir.

Kimyon Tohumu Yağı Ne İçin Kullanılır?

Aynı zamanda cilt bakım yağları arasında da yer alan kimyon tohumu yağı, pek çok amaç doğrultusunda kullanılabilmektedir. Örneğin; günümüzde pek çok kişide görülen varis probleminin giderilmesi için kullanılabilen bu yağ, varisli olan bölgelere masaj yaparak sürülebilmektedir. Bu şekilde düzenli olarak kullanılan kimyon tohumu yağı, varislerin ve bu nedenle meydana gelen ağrıların hafiflemesine yardımcı olmaktadır.

Astım hastalarının en büyük problemi olan nefes darlığı için kullanılabilen kimyon tohumu yağı, aynı zamanda mide ağrıları ve mide içerisinde meydana gelen yaraların giderilmesi için de kullanılabilir.

Tüm bunların yanı sıra kimyon tohumu yağı, sinüzit problemlerinin giderilmesi, kemik, adale ve romatizma ağrılarının hafifletilmesi, emziren annelerde süt üretimini artırması, sindirim sonrası gaz sıkışması, bebeklerdeki gaz sancılarının, mide ağrılarının giderilmesi ve bunun gibi pek çok durumda da fayda sağlayabilen bir yağdır.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

Kimyon Tohumu Yağını Bebekler ve Çocuklar Kullanabilir mi?

Sağlamış olduğu faydaları sebebiyle çoğu zaman kişisel bakım alanında da tercih edilebilen kimyon tohumu yağı, yetişkinlerin kullanımına uygun olan bir yağdır. Üstelik herhangi bir zararı ya da yan etkisi bulunmamaktadır. Fakat çocuklarda ve bebeklerde kullanımı, ancak doktora danışılarak ya da doktor kontrolünde gerçekleştirilebilmektedir.

Kimyon tohumu yağının çocuklarda ve bebeklerdeki faydaları ise, gaz problemini gidermesidir. Özellikle bebeklerin ilk aylarında yaşanan gaz problemleri için alternatif çözüm yolu olarak sunulan kimyon tohumu ya da kimyon yağı, gaz sancını ve ağrıyı giderebilmekte, rahat bir uyku uyumalarını sağlayabilmektedir.

Kimyon Tohumu Yağı Nerede Satılır?

Kimyon Tohumu Yağı, marketlerde, aktarlarda, kozmetik ürünlerinin ve bitkisel yağların satıldığı dükkanlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Kimyon Tohumu Yağı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitkisel yağları inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.