Karabaş otu bitki çayı, içeriğindeki çeşitli bileşenleri sayesinde insan sağlığına fayda sağlayan bitki çaylarından biridir. Akdeniz bölgesine özgü bitkilerden biri olan Karabaş otu, uzun yıllardır alternatif tıp alanında kullanılırken, pek çok sağlık sorununda şifa kaynağı olarak kabul edilmektedir.

Doğru ve dozunda tüketilen bu bitki çayı, insan sağlığı üzerinde çeşitli etkiler gösterebilmektedir. Bu etkilere birer örnek göstermek gerekirse; hafızayı güçlendirmesi, dikkat dağınıklığını önlemesi, yaraların iyileşme sürecini kısaltması, damar tıkanıklığına iyi gelmesi, kan dolaşımını hızlandırması, idrar söktürücü olması, stresi, kaygıyı ve depresyonu hafifletmesi, sigarayı bırakma konusundaki etkileri, stres kaynaklı baş ağrılarını hafifletmesi ve vücut yorgunluğunu azaltması gibi etkileri, Karabaş Otu çayının faydaları arasında yer almaktadır.

Karabaş Otu Bitki Çayı Bozulur mu?

Diğer bitki çaylarında olduğu üzere karabaş otu çayının da saklama koşulları çok önemlidir. Bu koşullar çayın tüketim ömrünü belirlerken, bozulup bozulmaması da bu duruma bağlıdır.

Doğru bir şekilde muhafaza edilmeyen Karabaş otu çayı bozulabilir. Bozulması genellikle kurtlanma ya da böceklenme gibi durumlar ile anlaşılır. Bu gibi durumlarda karabaş otu çayının daha fazla tüketilmeden atılması gerekmektedir.

Karabaş Otu Bitki Çayı Nasıl Saklanmalıdır?

Karabaş otu çayı öncelikle serin ve kuru bir alanda muhafaza edilmelidir. Nemli ortamda kalan karabaş otu çayı, kısa süre içerisinde bozulabilir. Bunun ile beraber güneş görmeyen yerde kalması da önemlidir.

Öte yandan karabaş otu çayının cam şişede ya da kavanozda muhafaza edilmesi de, tüketim ömrünün uzun olmasına yardımcı olmaktadır. Ancak bu koşullar altında muhafaza edilmesi halinde karabaş otu bitki çayının faydalarını görebilmek mümkündür.

Karabaş Otu Bitki Çayı Nasıl Demlenir?

Karabaş otu çayı, demlenmesi ve hazırlanması oldukça kolay olan bir bitki çayıdır. Günümüzde hemen hemen her aktardan temin edebilmenin mümkün olduğu bu çay, genellikle bitkinin kurutulmuş hali olarak satılmaktadır. Bu şekilde satın alınan bir karabaş otu çayından bir tatlı kaşığı kadar otu kaynamakta olan bir bardaklık suyun içerisine bırakılması ve birkaç dakika kaynatılması gerekir. Kaynadıktan sonra soğumasını beklemeden süzgeçten geçirilerek tüketilebilir.

Öte yandan bu bitki çayını hazırlamak için kurutulmuş olan karabaş otunun yerine bu otun tohumları da kullanılabilir.

Karabaş Otu Bitki Çayı Nerede Satılır?

Karabaş Otu Bitki Çayı, aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Karabaş Otu Bitki Çayı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitki çaylarını inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler