Ebegümeci, genellikle dağlarda, bayırlarda, kırlarda tepelerde, yol kenarlarında ve bahçelerde kendiliğinden yetişen bitkilerden biridir. Günümüzde bitki çayı olarak tüketilen ebegümeci, çeşitli konularda insan sağlığına fayda sağlamaktadır. Hem genel sağlık, hem de kişisel bakım alanında faydaları bulunan bitki çaylarından ebegümeci bitki çayı, herhangi bir rahatsızlık nedeniyle ilaç kullanılması halinde kesinlikle tüketilmemelidir. Bu gibi durumlarda ebegümeci bitki çayının zararları ile karşı karşıya kalınabilmektedir.

Ebegümeci bitki çayı, her gün düzenli olarak ilaç kullanması gereken kişiler tarafından tüketilmeye uygun bir bitki çayı değildir. Kronik rahatsızlığı olan kişilerin mutlaka doktoruna danışarak tüketmesi gereken bu çay, çeşitli sağlık sorunlarına da yol açabilmektedir.

Ebegümeci Bitki Çayın Zararları Var mı?

Her türlü bitki çaylarında olduğu üzere ebegümeci çayında da çeşitli zararlarla karşılaşılabilmektedir. Bu çayın en bilindik zararı ise hamile kalmayı zorlaştırıyor olmasıdır. Bunun ile beraber gereğinden fazla tüketilmesi ya da düzensiz kullanımı halinde agresiflik, sinirlilik, kalp krizi, gerginlik ve kısırlık gibi durumlar da Ebegümeci bitki çayının zararları arasında yer almaktadır.

Ebegümeci Bitki Çayının Yan Etkileri Var mı?

Ebegümeci bitki çayının yan etkileri elbette ki mevcuttur. Bu etkiler genellikle hassas bünyelerde, aşırı ve düzensiz tüketimlerde ya da ilaç kullanımı ile beraber tüketildiğinde ortaya çıkmaktadır. Örneğin; hassas cilt yapısına sahip olanlarda alerjik reaksiyon olarak görülebilen yan etkiler, ayrıca düzensiz kullanıldığında kalp krizi, uykusuzluk, düzensiz kalp atışları, gerginlik, öfke kontrol bozuklukları, hamile kalmada güçlük çekme, kısırlık, hormonal bozukluklar ve bu gibi pek çok durum da, bu bitki çayının yan etkileri olarak gösterilebilmektedir.

Hamileler ya da Hamile Kalmak İsteyenler Ebegümeci Bitki Çayı Tüketmemeli!

Ebegümeci bitki çayı, hamile olan anne adaylarının kullanımına uygun bir çay değildir. Bebeği etkileme ve hatta zarar verme ihtimali bulunan bu çay, aynı zamanda hamile kalmak isteyen kadınlar ve eşleri tarafından da tüketilmemelidir. Gebe kalmayı geciktirici bir etki gösteren ebegümeci bitki çayı, bu şüpheyi taşıyan kadınlarda istenmeyen sonuçlara neden olabilmektedir.

Ebegümeci bitki çayının zararları dışında pek çok faydası da bulunmaktadır. Doğru ve düzenli kullanıldığında sağlık açısından büyük ölçüde faydalı olan bu çay, hemen her aktarda bulunabilmektedir.

Ebegümeci Bitki Çayı Nerede Satılır?

Ebegümeci Bitki Çayı, aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Ebegümeci Bitki Çayı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitki çaylarını inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler