Aktar Bloğu

Burçak Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Burçak tohumunun faydalari nelerdir

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Burçak tohumu burçak bitkisinin içinde bulunmaktadır. Burçak ise baklagiller familyasından olup 50-60 cm kadar büyüyebilir ve yıllık, otsu bir bitkidir. Çiçekleri ise uzun saplı, şekli kelebeği andıran ve pembemsi, mavi ya da beyaz renkli olmaktadır. Meyvesinin boyutları ise 3-5 cm olup içerisinde 3-5 tane mercimeğe benzeyen tohumlar barındırmaktadır.

Burçak tohumunun faydaları oldukça fazla olduğundan, Anadolu’da halk arasında doğal ilaç yapımında da kullanılmaktadır. Rengi beyazımsı, esmer veya sarımtırak renklerinde olup şekli ise köşeli bir yapıdadır.

Burçak Tohumunun Faydaları

 • İdrar yolu iltihaplanmalarının giderilmesinde, idrar artırılmasında etkili bir besindir. Fakat ölçüsüz kullanımı, ayaklarda felç ve yürüme zorluğuna kadar götürebilmektedir. Bu yüzden dikkatli ve kontrollü kullanılması önerilmektedir.
 • Su ile karıştırılıp vücuttaki leke ve yaralara uygulanırsa, lekelerin rengini ve yaraların sertliğini gidermekte yardımcı olmaktadır.
 • Burçak tohumu faydaları arasında, vücuttaki kırık ve çatlaklara, lapa halde uygulanırsa kaynama sürecinin hızlandırmaya yardımcı olduğu da vardır.
 • Yine lapa halde yüze uygulamanın sivilce ve lekelere karşı etkili olduğu görülmüştür. Lapayı yüze maske halde uygulayıp ılık su ile yıkayabilirsiniz.
 • Vücuttaki ter ve ağız kokusunu gidermek için günde 3 kez bal ile birlikte alınabilir.
 • Vücutta, burkulma ve ezilmelerden kaynaklanan şişme ve morarmaların giderilmesine katkı sağlamaktadır.
 • Ayak veya ellerde oluşan mantar veya egzamalar için, burçak tohumunu su içinde kaynatıp bu suya el ve ayaklar sokularak iyileşmesinde fayda sağlanabilir.
 • Ayrıca vücuda enerji verir ve halsizliğe karşı etkilidir.
 • Hazımsızlığın giderilmesine yardımcı olur.
 • Annelerde ise sütü arttırmaya katkı sağlar.
 • Alerjiden kaynaklanan burun tıkanıklığı, nefes darlığı ve hapşırmaları gidermede etkilidir.

Burçak Tohumu Nerelerde Yetişir?

Burçak bitkisinin yıllık ve çok yıllık olmak üzere iki çeşidi vardır. Bu bitki Dünya’da Kuzey Yarım Küre’nin bazı bölgeleri ve Güney tropik bölgelerde yetişmektedir. Türkiye’de ise Ege Bölgesi ve Orta Anadolu Bölgesinde yetiştirilmektedir. Yaprakları koyunları beslemek, taneleri ise damızlık olan boğalara yem olarak kullanılmaktadır. Burçak tohumunun faydalarının çok olmasından dolayı talep görmektedir.

Burçak Tohumu Nerede Satılır?

Burçak Tohumu, marketlerde, aktarlarda ve çeşitli baharat satan dükkanlarda satılmaktadır. İnternetten hemen burçak tohumu satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][woodmart_products post_type=”ids” items_per_page=”4″ include=”1964, 1960, 2055, 2037″ columns=”4″ sale_countdown=”0″ stock_progress_bar=”0″ highlighted_products=”0″ products_bordered_grid=”0″ lazy_loading=”no”][/vc_column][/vc_row]

0/5 (0 Reviews)

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır. Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.