136 sonuçtan 1-32 arası gösteriliyor

Göstermek 24 36 48

e-Aktariye.com.tr sitesinin ana kategorilerinden olan Aktariye adlı kategoride yer alan ürünler çeşitlerine göre gruplandırılarak düzenlenmiştir. Bu ürünlerin düzenlenmesi sonucunda Aktariye’nin alt kategorileri oluşur. Şifalı Bitkiler kategorisi de bu alt kategorilerden biridir. Burada yer alan ürünler çeşitlilik göstermekle birlikte bazı rahatsızlıkların devam eden tedavilerine destek verdiği söylenir.

e-Aktariye.com.tr’nin ana kategorisi olarak ayrılmış olan Şifalı Bitkiler başlığındaki bölümde yer alan tüm bitkiler, otlar ve tohumların ürün açıklaması da bulunmaktadır. Sitemizin genelinde uygulanan ürün açıklaması kısmında bu bitkilerin ve otların hangi rahatsızlıkların tedavisine destek verebileceği belirtilir. Bu açıklamalarda yer alan bilgiler tıbbi bilgi niteliği taşımamaktadır.

Doğanın Mucizeleri Şifalı Bitkiler

Bitkiler, vücutta her görülen olumsuz tepkiye karşı kullanılmamalıdır. Aynı zamanda şifalı bitkilerin kullanımlarının değişiklik gösterdiğini de unutmamak gerekir. Bu durumda şifalı bitkilerin hangi durumlarda iyi geldiğini öğrenerek kullanmış olursunuz.

Evinizden Eksik Etmemeniz Gereken Bitkiler

Defne Tohumu

Vücut içerisinde oluşan zararlı mikropların öldürülmesinde defne tohumu kullanılabilir. Özünde antiseptik etkiler bulundurduğundan zararlı bakteri ve mikropları yok etmede başarılıdır. Deften tohumu bir yandan da vücudunuzda bulunan tüm toksinlerin uzaklaştırılmasını sağlayarak vücudunuzu arındırır. Doğal bir etki yaratmasıyla sindirim sistemi üzerinde de fayda sağlar. Ayrıca bir diğer faydası da ağız kokusundan şikayetçi olanlar için yardımcı olmasıdır.

Hindiba

Papatya türevinden oluşarak elde edilen Hindiba, ılıman bölgelerde açık mavi çiçekli yapısıyla kendini gösterir. İçeriğinde bulunan A, B, C, D vitaminleri içerik olarak şifalı bitkinin öne çıkmasını sağlar. Kan üzerinde oluşan kirli toksinlerden uzaklaştırma işlevi sayesinde vücutta direnç kazandırır. Sindirim sisteminde düzen sağlayarak hazmı kolaylaştırır ve iştah açıcı etkisini de bir zaman sonra gösterir. Yemek sonrasında mide sorunları yaşayan kişilere de destek olurken diyet listesine uygun olarak salata içerisinde de yer verilebilir.

Alıç Yaprağı

Sonbahar mevsiminde kendini gösteren Alıç meyvesinden elde edilen bitki türüdür. Yuvarlak ve küçük görünümlü yapısıyla birden fazla renklere sahiptir. İlk akla gelen faydası ise bağışıklık sistemine olan olumlu ve etkili gücüdür. Gün içerisinde oluşan endişenizi ve stresinizi yok ederek rahatlamanızı sağlar. Bunların yanı sıra hazımsızlığı gidererek zayıflamanıza ve kalori yakmanıza yardımcı olur.

Aynısefa

Özel olarak aynısefa ile elde edilen çaylar ilk olarak sindirimde etki gösterir. Bu açıdan fayda göstermesinin yanı sıra bakterilere karşı da etki göstermektedir. Vücudunuzda oluşan küçük kesikler gibi mikropların alınacağı yerlere etki göstererek enfeksiyon kapılmasını engeller. İçeriğinde yüksek oranda antioksidan işlevine sahip olan karotenoidler içerdiğinden faydaları da bir o kadar etkilidir. Ayrıca sağlıklı bir cilt için de olumlu etkiler göstermektedir. Güçlü antibakteriyel etkisi sayesinde diş macunları içerisinde ve ağız gargaralarında da oldukça yaygın kullanılan bitkidir.

Bamya Tohumu

Bamya tohumu olarak B vitaminlerinin yüksek oranda rastlanıldığı Bamya tohumu, ekstra olarak kalsiyum, demir ve çinko gibi mineralleri de içeriğinde bulundurur. İçeriğindeki vitaminler sayesinde bu bitkiyi tüketerek kas ve kemik sağlığınızı güçlendirerek koruma sağlayabilirsiniz. En yaygın olarak bilinen ve bu yüzden tercih edilen bitkinin özelliği ise enfeksiyonlara karşı mücadele etmesidir. Virüs, bakteri, mantar gibi birden çok mikroorganizma ile savaşarak vücudunuzu korumaya alır. Sindirim sisteminde gösterdiği düzenli çalışma sayesinde vücudun ihtiyaç duyduğu yeterli miktarla lifleri sağlamanıza yardımcı olur.

Çam Sakızı

Çam sakızının düzenli kullanımının sonrasında çiğnenmesinin ardında dişlerde plak sorunlarınız ortadan kalkar.  Ayrıca özel olarak çiğnenmesinin ardından diş etleri üzerinde bakım sağlanır ve dişlerde güçlenme görülür. Çam sakızı denildiğinde akla gelen ilk etkilerden biri de solunum yollarında oluşturduğu rahatlamadır. Özellikle hazımsızlığa iyi geldiğinden midenin de rahatlamasını sağlar.

Isırgan Otu

Isırgan otunun vücut üzerinde en çok etkisi toksinleri temizleme üzerine görülür. Vücutta etkisizleştirmeye alınan toksinleri hızlıca vücuttan gönderir. Bu durumda bağırsaklar üzerinden besin alımlarında artış etkisi yaratarak sindirim sürecinin sorunsuz devam etmesini sağlar ve tehlikeli toksinlerin de hızlıca vücuttan atılımını gerçekleştirir. Bu iki zarar veren toksinlerin dışında böbreklerde de fazla toksinlerin atılımını gerçekleştirir.

Ihlamur

Ihlamur denildiğinde herkesin üzerinde gördüğü ilk etkisi gribal enfeksiyonlara karşı mücadelesi olmuştur. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara yakalanma riskini azaltır ya da yakalandığınız zamanlarda da sizi yalnız bırakmadan savaşmanıza yardımcı olur. Diğer bir etkisi ise vücutta sakinleştirici etki yaratmasıyla stres ve sinir gibi duygusal semptomlardan uzak durmanızı sağlar. Birçok fayda gösteren ıhlamurun en iyi etkilerinden biri de sindirim sistemini sağlıklı çalıştırmasıdır. Ayrıca aç karnına içildiği zamanlarda da kilo vermeye yardımcı olurken idrar söktürücü etkisi sayesinde ödem ve şişkinliklerden kurtulmanızı sağlar.

Altın Otu

Sindirim sistemine iyi gelen etkisinin sayesinde mide öz suyunda artış oluşturma desteği ile bu tarz problemler yaşayanlara fayda sağlar. Ayrıca yemeklerin sonrasında oluşan şişlikle beraber hazımsızlık gibi problemlerin giderilmesine yardımcı olur. Metabolizma ve beslenme bozuklukları üzerinden gelişme sağlayan obezite için etkili olan altın otu, vücut içerisinde yağ yakınını destekleyerek fazla kilolardan kurtulmanızı destekler.

Sarı Kantaron Otu

Mutluluk hormonu salgılamanızı destekleyerek depresyon gibi stresli anlardan sizi kurtarmaya yardımcı olan Sarı Kantaron otu, olumsuz durumlardan kurtulmanız için yanınızda. Ayrıca cilt üzerinde sivilcelerle baş ederek sivilcelerin sonrasında kalan izlerin de giderilmesine yardımcı oluyor. Ayrıca güneş lekelenmelerini gidererek daha temiz ve parlak bir cilt görünümünü sağlıyor.

Adını Daha Önce Duymadığınız Şifalı Bitkiler

Şerbetçi Otu

Şerbetçi otu ile bilinen en belirgin fayda idrar içindir. Bu özellik sayesinde özellikte olan yiyecek ve içecekleri tüketerek vücudunuz üzerinde neden olan maddelerin dışarı atılımı kolaylaşacaktır. Saç için de oldukça fayda sağlayan şerbetçi otu saçları güçlendirmek üzere de etkiler gösterir.

Çoban Çökerten

Sporcular tarafından fiziksel olarak olumlu etki gösteren çoban çökerten bitkisi, performans arttırıcı etkisiyle kullanıcıları memnun eder. Kas gücünde artışlara sebep olduğu gibi vücutta direncin artışını sağlar. Gözlerde oluşan yorgunluk gibi bazı sorunlara da iyi gelebilir. Ayrıca kullananlara ekstra olarak ruhsal ve duygusal olarak zindelik verir. Genelde nadir kullanılsa da kullanıldığı zaman etkileri hissedildiğinde vazgeçilemez bitkiler arasına girmektedir.

Hazanbel Otu

Bağışıklık sisteminde etkili olan koruyucu özelliği sayesinde vücudumuzun direnç artırımında da etkilidir. Ayrıca içeriğinde bulunan potasyum, A vitamini ve C vitamini sayesinde mikrop ve bakterilerin atılımda hızlanma sağlar. Diğer bir yandan bu vitaminler sayesinde vücutta sağlıklı olma oranında artış görülür. Mucizevi bitki denildiğinde de akla gelen Hazanbel otu, vücut sistemini de ayakta tutarak direnç üzerinde ekstra bir arttırma etkisi oluşturur.

Çekem Ökse Otu

Bitki çaylarından her biri için farklı şekillerde tüketim söz konusudur. Özellikleri nedeniyle sağlığımızı olumlu olarak etkileyecek şifalı bitkilerden birisi de Çekem Ökse otudur. Solunum yollarına iyi gelen yanı sayesinde soğuk algınlığı, öksürük gibi sorunların da azalmasını sağlar. İçeriğinde bulunan anti bakteriyel maddeler ile zararlı hücrelerin sayısında azalış meydana getirir. Ayrıca stresli bir günün sona ermesiyle yatıştırıcı etkisini üzerinizde hissettirir ve uykusuzluk gibi sorunların üstesinden gelmenize yardımcı olur.

Mürsafi Otu

Mürsafi otu, reçine türleri arasında oldukça fayda sağlayan bir türdür. Çeşitli formlarla birlikte hazırlanan bitkisel ürünler sayesinde ayrıca antibiyotik etki yaratır. Özellikle kış hastalarına akrşı etkili olmasıyla da mevsimsel geçişler içerisinde kullanılabilir. Bu sebeple bağışıklık sisteminizde oluşturduğu güçlenme sayesinde daha dinç gün geçirmenizi de destekler.

Besbase Otu

Harika bir sakinleştirici etkisi sayesinde kullanılabilen Besbase otunun faydaları arasında en belirgin özelliklerinden ve başlıca faydalarından oldukça etkili bir sakinleştirici yapısının olmasıdır. Sinirli bir günün sonrasında yatışmanız için kullanabileceğiniz besbase besini bu önemli özelliği sayesinde birçok kişi tarafından tercih edilebilir. Ayrıca iştah açıcı sayesinde gerekli vitaminleri almanıza da yardımcı olur. Düzenli tüketilmesi durumunda iştahsızlık sorununu gideren bir yapısı olduğundan aynı zamanda tokluk hissi de verebilir.

Gül Kurusu Tomurcuk

Yaşam koşulları ve beslenme düzenine göre bazı zamanlarda vücutta zararlı toksinler oluşur. Bu biriken zararlı toksinlerden kurtulmak için gül çayı tüketebilirsiniz. Eğer vücudunuzu yenilemek ve arındırmak isterseniz ya da antioksidan özelliği sayesinde hücre yenilemesi sağlamak isterseniz aynı şekilde bu çaydan faydalanabilirsiniz.

Diğer bir özel etkisi de terapi etkisi yaratmasıdır. Gül çayının günün yorgunluğunu üzerinizden atmak oldukça kolaylaşır. Bu konuda size yarımcı olan şifalı bitki gül tomurcuğu, stresli ve gergin bir günün ardından yaşanan bütün olumsuzlukları gidermenize yardımcı olur.