Aktar Bloğu

Kinzi ve Tüketimi Hakkında

Kinzi ve tuketimi hakkinda

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Kinzi, maydonozgiller familyasına ait bir bitkidir. Halk arasında aş otu olarak da bilinir. Tek yıllık otsu bir bitki türüdür. Meyvesinden de yararlanılıp, daha çok baharat olarak tercih edilmektedir. İklim olarak incelendiğinde Akdeniz ikliminin koşullarına uygundur. Akdeniz iklimi haricinde Asya ve Afrika’da yetiştirilebilen bir besin kaynağıdır. Aktarlarda ve marketlerde bulunur.

Bebekler Kinzi Tüketebilir Mi?

Bebeklerin ilk altı ay boyunca ek gıda tüketimine başlamaları gerekmemektedir. Altı ayın sonunda mama halinde ek gıda tüketimine başlayan bebeklere kinzi yemeklerin içine katılarak verilebilir. Ancak öncesinde doktora danışılması tavsiye edilmektedir. Kinzinin vücut sağlığı için yararları çoktur. Kinzinin faydaları incelendiği zaman;

  • İçindeki antioksidan sebebiyle gripten kansere kadar birçok hastalığa karşı vücut direncini artırmaya yardımcıdır.
  • Kötü kolesterolle mücadele etmeye yardımcıdır. İçindeki linoleik asit hem kolesterole yardımcı hem de kan şekerini düzenlemeye yardımcıdır.
  • Kalp-damar sağlığını korumaya yardım edip, kalp krizi riskini önlemeye etki eder. Felçe karşı vücudu korumaya yardım sağlar.
  • İçindeki cineol adlı madde ile göz iltihaplanmalarına karşı direnç sağlar.
  • Hazımsızlık sorunlarının çözülmesine yardım edip, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardım eder.
  • Yemek sonrası oluşabilen mide kramplarına şişkinlik gibi durumların önüne geçiyor.
  • Çorbaların içine de katılabilen bu baharat yemek sonrası kötü ağız kokusunun giderilmesine yardım eder.
  • Mide bulantısı, kusma ve baş dönmesi gibi ani gelişen hastalıkların geçmesinde yardımcı olur.

Çocuklar Kinzi Tüketebilir Mi?

Çocuklar kinzi kürünü yüzlerine maske olarak kullanabilir. Bu maskenin yapımı ergenlik dönemindeki çocuklar için sivilcelere etki etmektedir. Çocuklarda mide ve karın ağrılarını hafifletme özelliği vardır. Bu sebepten ötürü çocukların tüketmesinde bir sakınca yoktur. Ancak çocuklar kinzi tüketiminin direkt olarak değil, yemeklere katarak yapmaları tavsiye edilir. Çünkü bilinçsiz ve hatalı tüketimlerde boğaza kaçabilmektedir. Bunun sonucunda da istenmeyen sonuçlarla karşı karşıya kalınmaktadır.

Kimler Kinzi Tüketebilir, Kimler Tüketemez?

Bebekler ve çocuklar tüketirken etmelidirler. Hamilelerin kinzi tüketiminde sakınca olmadığı söylenmektedir. Ancak yine de hem hamilelerin hem de emziren annelerin, kronik, alerjik ve önemli rahatsızlığı bulunan kişilerin kinzi tüketimi öncesinde doktorlarına danışmaları önerilmektedir.

Kinzi Nerede Satılır?

Kinzi, marketlerde ve aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen kinzi satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer baharat çeşitlerini inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][woodmart_products post_type=”ids” items_per_page=”4″ include=”1585, 1561, 1908, 1907″ columns=”4″ sale_countdown=”0″ stock_progress_bar=”0″ highlighted_products=”0″ products_bordered_grid=”0″ lazy_loading=”no”][/vc_column][/vc_row]

0/5 (0 Reviews)

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır. Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.