Aktar Bloğu

Biberiyenin Faydaları Nelerdir?

Biberiyenin Faydaları Nelerdir?

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no” woodmart_inline=”no”]Biberiyenin faydaları, genelde yemeklerde tat ve güzel koku vermesi amacıyla baharat olarak kullanıldığında daha çok etkindir. Genel olarak ise sağlığa faydaları oldukça fazladır. Biberiye, koyu yeşil ve iğne yapraklı, her mevsim yeşil kalabilen ve çalı cinsi bir bitkidir. Faydaları çok fazla olup, içeriğinde ise tanen, acı maddeler, organik asitler, glikozit ve uçucu yağ barındırmaktadır.

Biberiyenin Faydaları

Biberiyenin Faydaları

Biberiyenin Faydaları

  • Çay ile kullanılabilen biberiye, iştahı keser ve kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca biberiye yağı da bel ve basen bölgesine uygulandığında incelmeye katkı sağladığı söylenmektedir.
  • Vücudun çeşitli bölgelerinde olan eklem ve kas ağrılarına da masaj yaparak uygulandığında ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur.
  • Biberiyenin saç sağlığına da faydaları vardır. Saç dökülmesinin engellenmesine yardımcı olur ve dökülen saçların da tekrar çıkmasına katkı sağlar.
  • Biberiye aynı zamanda ağız kokusu giderici ve sağlığını koruyucudur. Bununla birlikte, gargara yapıldığı takdirde ise solunum yolu rahatsızlıklarının iyileşmesinde katkı sağlar.
  • Kan dolaşımının hızlanmasında etkilidir.
  • İdrar söktürmeye yardımcı olur.
  • Midede ve bağırsakta hazımsızlıktan kaynaklanan gazların söktürülmesine yardımcı olur.
  • Cildin güzel ve canlı görünmesinde etkilidir.
  • Kadınlardaki adet dönemlerinde düzeni sağlamaya ve gecikmeyi önlemeye katkı sağlar.
  • Sinirlerin uyarılmasını sağlar ve onları güçlendirir.

Biberiye Nerelerde Yetişir?

Biberiye Nerelerde Yetişir?

Biberiye Nerelerde Yetişir?

Anavatanı Akdeniz bölgesi ve Batı Asya’dır. Tipik bir Akdeniz bitkisi olan biberiye, İspanya, Fas ve Fransa’da da yetişmektedir. Türkiye’de Hatay, Adana, İçel ve Çanakkale’nin bazı bölgelerinde kendiliğinden yetişmektedir. Üretimini yapan ülkeler arasında Yunanistan, İtalya, Fransa, İspanya, Portekiz, Tunus, İngiltere, Meksika ve ABD ‘de bulunmaktadır.

Biberiye Nasıl Tüketiliyor?

Biberiye, yemeklerde çiğ olarak tüketilebilir. Salatalarda kullanılabilir. Kurutarak baharat şeklinde tüketebilirsiniz. Bu şekilde hafıza sorunlarına birebirdir. Ayrıca çay gibi demleyerek içebilirsiniz. İçilen biberiye çayı hazmı kolaylaştırıyor, mide problemlerini çözüyor. Çayı yemekten sonra tokken tüketebilirsiniz.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

0/5 (0 Reviews)

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır. Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.