Aktar Bloğu

Menekşe Yağı Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Menekşe Yağı Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Menekşe yağı, günümüzde oldukça nadir bulunan ve pek duyulmamış olan bitkisel yağlardan biridir. Bir argan yağı ya da hindistan cevizi yağı ile kıyaslandığında hakkında neredeyse hiçbir bilgiye sahip olunmayan yağ, menekşe çiçeğinin damıtılması ile elde edilen uçucu bir yağdır. Kullanımı antik çağlardan günümüze kadar ulaşırken, pek çok konuda yarar sağladığı ifade edilmektedir.

Canlı, parlak ve ışıl ışıl bir cilt yapısına sahip olunması açısından oldukça etkili olan yağ, hemen hemen her aktardan kolaylıkla temin edilebilmektedir. Ayrıca saç bakımında da fayda sağlayan bu yağ, doğru ve düzenli kullanımlarda etkili olabilmektedir.

Günümüzde kullanılabilecek ideal kişisel bakım ürünlerinden biri olarak karşımıza çıkarken, cilt yaralarına iyi gelmesi, saç dökülmelerini engellemesi, saç köklerini besleyerek daha sağlıklı ve canlı saçların uzamasına yardımcı olması bu yağın faydaları arasında yer almaktadır. Cilde ve saç diplerine masaj yaparcasına uygulanan bu yağ, pek çok cilt ve saç sorununa iyi gelebilmektedir.

Menekşe Yağı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Menekşe Yağı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Menekşe Yağı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İnsan sağlığına büyük fayda sağladığından ve oldukça meşakkatli bir şekilde üretildiğinden dolayı bu yapı satın alırken bazı konularda oldukça dikkatli ve özverili olmak gerekmektedir. Örneğin; menekşe yağı alırken dikkat edileceklerin başında, bu yağın tıpkı diğer bitkisel yağlarda olduğu üzere bir cam şişede muhafaza ediliyor olmasıdır. Çünkü bu yağ da diğer yağlar gibi plastik şişede saklandığında kısa süre içerisinde bozulabilmekte ve etkisini kaybedebilmektedir. Bunun ile beraber yağın orijinal olduğundan, içeriğinde herhangi bir kimyasal madde bulunmadığından emin olunması gerekmektedir.

Menekşe Yağının Faydaları

Gerek genel sağlığa, gerek cilt sağlığına, gerekse saç sağlığına büyük faydalar sağlayabilmektedir. Bu yağın cilt üzerindeki faydalarına bakılacak olursa; cildi nemlendirmesi, yumuşak ve pürüzsüz bir cilt elde edilmesi, yağın faydalarındandır. Bunun ile beraber kuru ve hassas ciltler için ideal bir kişisel bakım ürünü olan bu yağ, cildi hastalıklara karşı korurken, aynı zamanda mikrop ve bakterilerin de öldürülmesine yardımcı olabilmektedir.

Saça faydaları ise; saçın parlak, sağlıklı ve canlı bir görünüme kavuşmasını sağlamak, saç dökülmesi ve kepek oluşumunun önüne geçebilmesi, zamanla çeşitli etkenlerden dolayı yıpranan saçların onarmasıdır. Bunların yanı sıra yağ, nemlendirici ve arındırıcı bir özelliğe sahip olurken, bu özelliği sayesinde kuru ve yıpranmış saçları besleyebilmektedir.

Menekşe Yağı Nasıl Kullanılır?

Menekşe Yağı Kullanımı genellikle kullanım amacına göre farklılık gösterebilmektedir. Örneğin; saç bakımında kullanılacak olan menekşe yağının tercihe göre şampuanın içerisine karıştırılarak kullanılabilmesi ya da saç diplerine dairesel hareketlerle uygulanabilmesi mümkündür. Üstelik direkt olarak uygulanabileceği gibi diğer bitkisel yağlar ile karıştırılarak da kullanılabilmektedir.

Nasıl Kullanılır?

Nasıl Kullanılır?

Menekşe yağının dahili olarak kullanımı mümkün değildir. Yalnızca harici olarak kullanılan bu yağ, saç ve cilt üzerine uygulanmaktadır. Uygulama şekilleri ise, kullanım alanlarına göre belirlenmektedir. Örneğin; cildin nemlenmesi için kullanılacak olan menekşe yağının cilde direkt olarak uygulanması yerine su ile inceltilerek uygulanması gerekmektedir. Bu yağın faydalarını görebilmek için düzenli olarak kullanılması da oldukça önemlidir.

Diğer kullanım şekli ise badem yağı ve yumurta sarısı ile beraber karıştırılarak da saç maskesi olarak kullanılabilmesidir. Bu sayede daha canlı ve sağlıklı saçlar elde edilebilmektedir.
Cilt bakımında ise pamuk yardımı ile cilde uygulanabilen bu yağ, aynı zamanda nemlendirici kremlere ilave edilerek de kullanılabilmektedir.

Kimler Kullanabilir, Kimler Kullanamaz?

Kimler Kullanabilir, Kimler Kullanamaz?

Kimler Kullanabilir, Kimler Kullanamaz?

Hemen hemen her insanın kullanımına uygun olan bir yağdır. Genellikle kişisel bakım ürünü olarak tercih edilen bu yağ, yalnızca hassas cilt yapısına sahip olan, hamile ve emziren anneler tarafından kullanılmamalıdır.

Nasıl Saklanmalıdır?

Yağın kullanımı kadar saklama yöntemi ve koşulları da önem arz etmektedir. Diğer bitkisel yağlarda olduğu üzere plastik şişe yerine cam şişede bulunması gereken yağ, güneş görmeyen, serin ve kuru yerde muhafaza edilmelidir. Aksi takdirde kısa sürede bozulabilmekte ve fayda yerine zarar sağlayabilmektedir.

Öte yandan çocukların sağlığı ve güvenliği açısından da onların ulaşamayacağı yerlerde bulunmalıdır. Günümüzde her aktardan temin edebilmenin mümkün olduğu bu bitkisel yağ, ancak doğru, düzenli ve dikkatli kullanılması halinde fayda sağlayabilmektedir.

0/5 (0 Reviews)

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır. Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.