Siyah çay, günlük olarak tüketilen ve hemen hemen herkesin tüketmiş olduğu bitki çaylarından biridir. Özellikler Türkler açısından önemli bir yere sahip olan siyah çay, sabah kahvaltılarında, ikindi vaktinde, hatta bazı evlerde akşam saatlerinde dahi demlenerek içilebilmektedir. Aynı zaman bu kültürde bir sosyalleşme aracı olarak değerlendirilen çay, diğer kültürlerdeki kahvenin yerini tutmaktadır.

Günlük yaşantının olmazsa olmazı olan bitki çaylarından siyah çay, insan sağlığı açısından da oldukça faydalı olan bir çaydır. Antioksidan özelliğine sahip olan bu bitki çayı, pek çok sağlık problemine yardımcı olmaktadır. Örneğin; kanseri önleyici bir etki göstermesi, sindirim sistemine yardımcı olması, kemikleri güçlendirmesi, diyabet riskini en aza indirgemesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kardiyovasküler sağlığa iyi gelmesi ve strese karşı birebir olması, siyah bitki çayının faydaları arasında yer almaktadır.

Ağız Sağlığı İçin Siyah Çay Tüketebilirsiniz!

Siyah çayın faydalarından biri de ağız sağlığına iyi gelmesidir. Bu alanda yapılan araştırmalara göre, siyah çay dişlerde meydana gelen plak ve çürük oluşumunun önüne geçmekte, bakterilerin giderilmesini sağlayabilmektedir. Dolayısıyla ağız ve diş sağlığını düşünen kişilerin siyah çay tüketmesi faydalı olmaktadır.

Siyah Çay Bağırsakları Çalıştırır mı?

Agiz Sagligi icin Siyah Cay Tuketebilirsiniz

 

“Siyah çay bağırsakları çalıştırır mı?” sorusu günümüzde en çok merak edilen konulardan biridir. Siyah çayın faydaları arasında sindirim sistemi üzerindeki etkileri de yer almaktadır.

Siyah Çay Mideye Zarar Verir mi?

Siyah çay, aşırı derecede tüketilmediği takdirde insan sağlığına fayda sağlayabilmektedir. Dolayısıyla yeteri kadar, dozunda tüketildiği takdirde siyah çay mideye zarar vermezken, aksine mide sağlığını koruyucu fayda sağlamaktadır.

Siyah Çay Anne Sütünü Artırır mı?

Emziren annelerin en büyük problemlerinden biri de anne sütünü artırabilme konusudur. Dolayısıyla pek çok bitki çayında olduğu üzere “siyah çay anne sütünü artırır mı?” diye merak etmekte ve bu konu üzerine araştırmalar yapmaktadır. Anne sütünün artırılabilmesi için annelerin günlük en az 3 litre su tüketmesi, bunun ile beraber bitki çayları, komposto ve bunun gibi sıvıları tüketmesi gerekmektedir. Siyah çayı pek çok aktardan bulabilmek mümkün olduğu gibi, marketlerden, bakkallardan bulabilmek de mümkündür.

Siyah Çay Nerede Satılır?

Siyah Çay, aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Siyah Çay satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitki çaylarını inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler