Aktar Bloğu

Rezene Çayını Demlemenin Püf Noktaları!

Rezene Çayını Demlemenin Püf Noktaları

Rezene çayı rezene bitkisinin tohumlarının ezilip, suda kaynatılmasıyla veya demlenmesiyle elde edilen bir bitki çayıdır. Çin, Hindistan ve Ortadoğu’da uzun yıllardan beri ilaç yapımında kullanılan bir bitkidir. Çünkü insan üzerinde birçok faydası bulunan özelliklere sahiptir. Rezen bitkisi içerisinde potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor gibi elementler bulunmaktadır. Diğer bitki çayları gibi aktarlarda kolaylıkla bulunabilir.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

Rezene Çayı Nasıl Demlenir?

Peki, rezene çayı nasıl demlenir? Sorusu hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Rezene çayı demleme süresi toplam 15 dakika sürmektedir. İlk olarak hazırlama süresi 5 dakikadır. Ardından pişirme süresi 10 dakika sürmektedir. Rezene çayı 3 4 dakika hareketli suda kaynatılır. 3 4 dakika geçtikten sonra ateş kısık ateşe çevrilmelidir. Bu şekilde kısık ateşteyken 10 dakika kaynatılmalıdır. Çok bekletilmeden tüketilmelidir. Aksi durumda hem üzerinde bakteriler oluşabilir hem de içeriğindeki antioksidanlar kaybolabilir.

Rezene Çayı Demlemenin Püf Noktaları!

Rezene çayını demlemenin püf noktalarından biri çayın en başta kaynatılmasıdır. Ayrıca isteğe bağlı olarak tohumlar ezilebilir. Bu ezme işlemi içerisindeki sağlıklı yağların dışarı bırakılmasına yardımcı olacaktır. Demlendikten beş dakika sonra içilmesi gerekir. Çünkü soğuk içilirse içerisindeki mineraller ve doğal olan sağlıklı yağlar kaybolacaktır. Rezene çayını yıkarken içindeki yararlı olabilecek küçük tohumlar yıkanırken kaybolabilir. Bu yüzden yıkamada bu hususa dikkat edilmelidir. Çünkü çayın faydalarını gösterebilmesi için bu tohumlara ihtiyacı vardır. Çayın demlendiği suyun sert ve kireçli olmaması gerekir.  Çayın aromasını tam olarak verebilmesi için metal çaydanlık yerine porselen çaydanlık kullanılması tavsiye edilir. Ancak cam demlikte tercih edilebilir.

Kullanmış olduğunuz demlikte başka çaylar demlememelisiniz. Çünkü her çay demlendiği demliğin kokusunu çeker. Bu yüzden çayın kokusunun karışmasına sebep olabilir. Eğer şekersiz çay içmiyorsanız demleme sırasında atacağınız bir küp şeker çayı daha tatlı hale getirebilir. Demliği deterjan ile yıkamamaya zen gösterin. Çayınızın tadını kaybetmemesi için onu kuru ve güneşli ortamda tutmalısınız. Nemli ve ıslak ortamlar çayın tadını kaybettirebilir.

Rezene Çayı Uyku Yapar Mı?

Rezene çayı insan üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Sinirlerin gevşemesine yarar. Bu sayede insanların uykuya dalabilmelerine kolaylık sağlar. İşinizden dolayı çok stresliyseniz rezene çayı tam size göre demektir!

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

Rezene Çayı Nerede Satılır?

Rezene Çayı, aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Rezene Çayı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitki çaylarını inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!