Arıların bitkilerden almış olduğu polenlerle ürettiği ve kovanlarının iç temizliği ya da yalıtımında kullanmış oldukları maddeye propolis adı verilmektedir. Rengi genellikle üretilmiş olduğu bitkiye göre değişiklik gösterirken, bu madde çoğu zaman kozalak, kayın ağacı ve karaağaç gibi ağaçlardan toplanmaktadır. İçeriğinde pek çok faydalı bileşen barındıran proplis, günümüzde bitki çayı olarak tüketilebilmektedir. Bu sayede pek çok sağlık sorununa fayda sağlanmaktadır.

Propolisli bitki çayı, diğer pek çok bitki çaylarına kıyasla bünyesinde daha çok faydalı bileşen barındırmaktadır. Bu nedenle insan vücudunun bağışıklık sistemine ve özellikle de sindirim sistemine büyük ölçüde etki etmektedir. İltihaplı hastalıklara, diş eti iltihaplanmalarına, mide ülseri, yanması, mantar ve kötü bakterilerin giderilmesi gibi konularda da büyük ölçüde etki gösterirken, aynı zamanda ağız içi yaralara iyi gelmesi de propolisli çayın faydaları arasında yer almaktadır.

Propolisli Çay Bozulur mu?

Propolisli çay, günümüzde bir hayli popüler bir hale gelen bitki çaylarından biridir. Genellikle karışık bitkilerle harmanlanarak kullanılan bu bitki çayı, taze olarak tüketilmelidir. Aksi takdirde hazırlanıp uzun süre bekletilen her bitki çayı gibi propolis çayı da bozulabilmektedir.

Nasıl Saklanmalıdır?

Genel olarak bitki çaylarının muhafazası önemlidir. Propolis çayı, genellikle kuru bitkiler ya da toz karışım olarak satışa sunulmaktadır. Bu şekilde temin edilen propolis çayının güneş görmeyen serin ve kuru bir yerde muhafaza edilmesi gereklidir. Aksi takdirde uzun ömürlü olmamakla beraber özelliklerini de kaybedebilmektedir.

Propolisli Çay Nasıl Demlenir?

Propolis çayı, hemen hemen her aktardan temin edilebilecek olan bir çaydır. Özellikle de kış aylarında, hastalıklara karşı direnç sağlayabilmek adına tüketilen bu çay, propolisli atom çayı olarak temin edilmektedir.

Hazırlanışı oldukça kolay olan bu çayı, bir fincan ya da kupanın içerisine 3-4 adet küp halindeki çaydan koyulması ve üzerine kaynamış su ilave edilerek karıştırılması yeterli olacaktır. Bu şekilde tüketime hazır hale getirilen bu çay, şeker ilave edilmeden tüketilmelidir.

Propolisli bitki çayının faydalarını görebilmek için bu çayı düzenli bir şekilde kullanmak önemlidir. Örneğin; günde bir ya da en fazla iki fincan tüketilmesi yeterlidir.

Propolisli Çay Nerede Satılır?

Propolisli Çay, aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Propolisli Çay satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitki çaylarını inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler