Aktar Bloğu

Mide Rahatsızlıkları İçin Rezene Çayı Tüketebilirsiniz!

Mide rahatsizliklari icin rezene cayi tuketebilirsiniz

Rezene, maydanozgiller ailesine ait bir bitki olup en belirdin özelliği dereotuna benzeyen, hafif, keskin kokusu bulunmaktadır. Yapraklarından ve kabuklu tohumlarından öğütülerek hazırlanan baharatı çay olarak da kullanımı mevcuttur. Büyük marketlerde taze olarak satılabilen rezene çayı aktarlarda da satılmaktadır.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

Mide Rahatsızlıkları İçin Rezene Çayı Tüketebilirsiniz!

Rezene çayı fazla tüketildiğinde midede gelişen ekşime ve yanma problemlerine yardımcı olmaktadır. Mide kaynaklı oluşan reflü, gastrit gibi şikayetler için de kullanıldığında olumlu etkiler verebilen bu çay çok tüketildiği zaman ise midede olumsuz etkiler üretebilmektedir. Aynı zamanda spazm sorunlarını çözücü etkileri vardır. Emziren annelerin, hamilelerin, kronik, alerjik ya da önemli rahatsızlığı bulunan kişilerin rezene çayı tüketimi öncesinde doktorlarına danışmaları tavsiye edilmektedir.

Rezene Çayı Nasıl Tüketilmelidir?

Rezene çayını hazırlamak için kullanılan tek şey bir tatlı kaşığı rezene otu ya da hazır rezene çayıdır. Kaynatılan suya ilave edilen kurutulmuş rezene otu ya da hazır çay kısık ateşte kaynatılmaktadır. Rezenenin tüm aroması suya temas ettiğinde ocaktan alınıp birkaç dakika demlenmesi gerekmektedir. Bir süzgeç yardımıyla süzerek içilebilir. Daha faydalı bir hale gelmesi için ise içine birkaç dilim limon dilimlenebilir ya da kaynama aşamasında içine zencefil atılabilmektedir.

Rezene Çayının Faydaları

Rezene çayı diğer bitki çaylarına göre mide rahatsızlıkları konusunda vücuda daha çok yardımcı olmaktadır. Rezene çayının faydaları genel olarak incelendiği zaman;

  • Solunum yolları ile problemi olan kişilerin tüketmeleri önerilen rezene çayının nefes açıcı özelliği vardır.
  • Rezenin içinde güçlü antioksidanlar bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle de kış aylarında vücudumuzun hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur.
  • Balgam söktürücü, gaz giderici ve bağırsakları çalıştırmaya yönelik özellikleri vardır.
  • Rezene tohumu gözler içinde çok faydalıdır. İçinde bol miktarda A vitamini vardır. Bu vitamin gözlerdeki mikropların öldürülmesine ve keskin görüş sağlanmasına yardımcı olmaktadır.
  • Bakterilerden kaynaklanan her türlü hastalığa yardımcı olmaktadır. Antibakteriyel özellikleri vardır.
  • İçerdiği zengin liflerin yardımıyla kolesterolün sağlıklı bir şekilde dengede tutulmasına yardımcı olmaktadır. Bunu başararak kalp ve damar sağlığını korumaktadır.
  • Cilt sağlığı için de çok faydalıdır. Deride meydana gelen iltihap ve enfeksiyonlara karşı olumlu etkileri bulunmaktadır. Bunun için ise kurutulmuş rezenenin tohumunun kaynatılması ve lapa haline getirilmesi, deriye uygulanması gerektiği söylenmektedir. Ancak öncesinde uzmana danışmakta fayda vardır.
  • Rezene çayı kilo vermeye de yardımcı olmaktadır. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır. Bu nedenle diyet listelerinin vazgeçilmez bitki çayları arasında bulunur.

Rezene Çayı Nerede Satılır?

Rezene çayı, aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen rezene çayı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitki açylarını inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.