Oldukça eski çağlardan bu yana alternatif tıp alanında kullanılan bitki çayları, insan sağlığına oldukça faydalı olabilmektedir. Kantaronlu bitki çayı da, insan sağlığına faydalı olan bu bitki çaylarından biridir.

Günümüzde hemen hemen her aktarda satılan ve ayrıca organik marketlerde de bulunabilen kantaronlu bitki çayı, daha çok doğal bir antidepresan olma özelliği ile bilinmektedir. İnsanın bedeninde bir rahatlama hissi sağlayan, stresi, kaygıyı ve bunlardan kaynaklığı sağlık sorunlarının ortadan kaldırılması konusunda faydalı olan bu çay, bazı insanlarda çeşitli zararlarını da gösterebilmektedir.

Kantaronlu Bitki Çayı Çok İçilirse Bir Şey Olur mu?

Tıpkı diğer bitki çaylarında olduğu üzere kantaronlu bitki çayı çok içilirse çeşitli sorunlara yol açabilir. Bu sorunlar genellikle çeşitli reaksiyonlar halinde kendini gösterirken, 12 haftaya kadar kullanılması halinde güvenli bir bitki çayı olarak kabul edilmektedir. Fakat yanlış ve çok kullanımı durumunda mide bulantısı, uyku bozuklukları, huzursuzluk, canlı rüyalar, yorgunluk, ağız kuruluğu, bağ ağrısı, dönmesi, deri döküntüsü, ishal ya da kaşıntı gibi yan etkiler gösterebilmektedir.

Çok İçmenin Zararları Var mı?

Kantaronlu bitki çayını çok içmenin zararları, en az faydası kadar görülebilir. Örneğin; sinirlilik, mide bulantısı, baş dönmesi, ishal, kusma, baş ağrısı, halüsinasyon ve bunun gibi pek çok durum, kantaron çayını çok içmenin zararları olarak gösterilmektedir.

Öte yandan kantaronlu bitki çayı, herkesin tüketebileceği bir çay değildir. Hamile ve emziren annelerin, Alzheimer hastalığı olanların, bipolar bozukluk, depresyon ve bunun gibi psikolojik problemi olanların, çocuk sahibi olmak isteyenlerin bu bitki çayından uzak durması tavsiye edilmektedir. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

Zararları olduğu kadar faydaları da bulunan kantaronlu bitki çayı, Parkinson hastalığının önüne geçmesi, sinüs tıkanıklığı ve krnik öksürüğün giderilmesi ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gibi konularda oldukça etkili olan bir bitki çayıdır. Bunun ile beraber DNA’yı koruması, menopoz ve PMS’e iyi gelmesi, cilt sağlığını koruması, yaraların iyileşme sürecini hızlandırması, bağırsak parazitlerine, mide ağrılarına, hemoroide ve yanıklara iyi gelmesi, Kantaronlu Bitki Çayının faydaları arasında yer almaktadır.

Bu çayın faydalarını görebilmek açısından doğru ve düzenli kullanılması önemlidir.

Kantaronlu Bitki Çayı Nerede Satılır?

Kantaronlu Bitki Çayı, aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Kantaronlu Bitki Çayı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitki çaylarını inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler