Hint yağı bitkisi hakkında bilgi vermek gerekirse, bu bitki sıcak iklimlerde ve açık alanlarda yetişebilen bir bitkidir. Genel olarak bulunduğu çevrenin etkisine göre hızlı büyüme gösteren bu bitki, olgunlaşabilmesi için buzlanma yaşamayacağı bir ortamda yetiştirilmelidir. Bu nedenle bitki kuru ve tropikal iklime sahip alanlarda yetiştirilmektedir.

Hint yağı bitkisi uzun ve büyük sayılabilecek yapraklara sahiptir. Uzun saplı ve palmiye yaprağı şeklinde olan yapraklar parlaktır. Bitki henüz gençken bu yapraklar kırmızı veya bronz rengini alabilmektedir. Bitki olgunlaşmaya ve büyümeye başladıkça yaprakların rengi değişmeye ve koyu yeşil olmaya başlar. Bazı durumlarda içinde bulunan pigmentlerden dolayı yaprakların rengi kırmızı kalabilmektedir.

Hint yağı bitkisinin çiçekleri kümeler halinde ortaya çıkmaktadır. Çiçeklerin renkleri ait oldukları hint yağı bitkisine göre farklılık göstermektedir. Bu çiçeklerin taç yaprakları bulunmamaktadır.

Hint yağı bitkisinin meyveleri dikdörtgen şeklindedir. Dikenli bölmeler yani kozalar şeklinde olan meyvenin her bir bölmesi yaklaşık olarak üç tohuma sahiptir. Meyvelerin renkleri kırmızı veya yeşil olabilmektedir. Meyvelerde yer alan hint yağı bitkisi tohumu genellikle oval ve açık kahverengi şeklindedir. Bazen bu tohumlar benekli veya çizgili olabilmektedir.

Hint Yağı Bitkisinin Zararları Var mı?

Hint yağı çok önemli faydalara sahip olmasına rağmen içinde barındırdığı risin zehri nedeniyle tehlikeli olabilecek bir bitkidir. Hint yağı bitkisinin zararları ele alındığında ilk söylenilmesi gereken durum bu zehrin etkisidir. Ham hint yağı bitkisi tohumlarında bulunan bu zehir, sadece insanlar için değil aynı zamanda hayvanlar için de zehirli olan bir maddedir.

Risin zehirlenmesinin belirtileri bulantı, kusma, anormal ağrılar, ishal, kalp atışlarının hızlanması ve nöbet geçirme gibi rahatsızlıklardır. Zehir etkisini alındıktan kısa bir süre sonra göstermektedir ve etkisi birkaç hafta sürebilmektedir. Zehrin etkisinden kurtulmak için ondan tamamen arınmak gerekmektedir.

Hint yağı kullanırken risin zehirlenmesi konusunda tedirgin olmaya gerek yoktur çünkü bu bitkisel yağ oluşturulurken risin maddesi ayrıştırılmaktadır. Doktorlar tarafından tavsiye edilecek dozlarda hint yağı kullanmak insanlar açısından zehirli değildir. Kaliteli ve güvenilir bir marka veya firmadan alınması durumunda hint yağı güvenli bir biçimde kullanılabilir.

Hint Yağı Nerede Satılır?

Hint Yağı, marketlerde, aktarlarda, kozmetik ürünlerinin ve bitkisel yağların satıldığı dükkanlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Hint Yağı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitkisel yağları inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler