Aktar Bloğu

Kırmızı Pancar Suyu ve Faydaları

Kırmızı Pancar Suyu ve Faydaları

Kırmızı pancar çok sağlıklı bir gıdadır. Özellikle içinde bulunan vitaminler ve zengin mineraller sayesinde, kişiyi zinde tutar, bağışıklık sistemini güçlendirir. Vitamin takviyesi olarak bilinen kırmızı pancar toprak altında yetişmektedir. Gövdesi kırmızı renktir. Dış görünüşü hem meyveyi hem de sebzeyi andırmaktadır. Beta koreten ve folat bakımından, bağışıklık direnci için ideal bir besindir. Havuç suyu ve pancar suyu eş değerde karıştırıldığında, alyuvarların sayısını yükselterek, kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda kanı temizleyerek ölü hücrelerin yenilenmesini sağlar. Kırmızı pancar suyu ve faydaları hem sağlık hem de cilt için oldukça fazladır.

Kırmızı Pancarın İnsan Sağlığına Faydaları

Kırmızı Pancarın İnsan Sağlığına Faydaları

Kırmızı Pancarın İnsan Sağlığına Faydaları

  • İçinde bulunan zengin vitaminler sayesinde kişinin daha sağlıklı ve dinç görünmesine katkıda bulunur. A, B, C, P, değişik vitaminler ve elementler bulunur.
  • Kanser hastalıklarına yakalanma riskini düşürmek için de tüketebiliriz. Çünkü, kanserle savaşarak kötü virüslerden korumaya yardımcı olur.
  • Pancarın kırmızısı antioksidan özelliği de bulunur. Bu yüzden vücutta bulunan kötü bakterileri dışa atarak, bizi olası hastalıklara karşı korur.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Yemeğini yiyenler kolay kolay hastalığa yakalanmazlar.
  • Suyu taze iken sıkılıp içildiğinde, mide rahatsızlıkların önüne geçer. Eğer sık sık mide problemleri yaşıyorsanız, hassas mideler için ideal bir besindir. Ancak bu bilgi tavsiye niteliği taşıyıp, önemli rahatsızlığı bulunanların doktorlarına danışmadan tüketmemeleri önerilmektedir.
  • Çinko ve magnezyum bakımından zengin bir besindir.
  • Yaklaşık olarak 136 gram bu bitki içerisinde 106 mg sodyum bulunmaktadır. Bu nedenle aşırı tüketilmemesi gerekir.
  • İçerisinde C vitamini bulunduğu için enfeksiyon ve stresi azaltmaya yardımcı olur.

Kırmızı Pancar Nasıl Tüketilir?

Kırmızı Pancar Nasıl Tüketilir?

Kırmızı Pancar Nasıl Tüketilir?

Salatası hazırlanarak, kavurması pişirilerek, yemeği yapılarak, turşusu kurularak ya da ekstre olarak tüketilir. Uzun süre bekletilmemesi gerekir. Çok bekletilmesi durumunda içerisindeki vitamin ve mineralleri kaybeder.

Bir diğer tüketim şekli ise yaprağıdır. Pancar yaprakları içerisinde sebzesinde olduğu gibi besleyici proteinler, fosfor, çinko, bakır ve manganez bulunur. Sindirim sistemine, kalp rahatsızlıklarına, kan basıncını dengelemeye yardımcı olan pancar, bilişsel fonksiyonları ile de hastalıklardan korunmamıza yardımcı oluyor.

0/5 (0 Reviews)

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır. Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.