Aktar Bloğu

Nane Çayı ve Faydaları

Nane Çayı ve Faydaları

Nane çayı yaygın olarak tüketilen bitkisel çaylardan biridir. Bu çay diğer bitkisel çaylarla karşılaştırıldığında en büyük fark çayın içinde mentol bulunmasıdır. Bu çay başta mide sorunları olmak üzere birçok sağlık sorunu için önerilir.

Nane Çayının Faydaları

Nane Çayının Faydaları

Nane Çayının Faydaları

 • Nanede bulunan C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.
 • Çayda bulunan manganez vücuttaki zararlı toksinleri atar.
 • Ferahlığı sayesinde hava yollarını açar ve solunum yolu rahatsızlıklarını engeller.
 • Midede oluşan yanma ve ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur
 • Nane Çayı zayıflamak isteyenlerin en çok tükettiği bitki çayları arasında yer alır. Aynı zamanda içerisinde yer alan vitamin ve mineralleri vücudumuza almamız için Beslenme ve Diyet Uzmanları tarafından sık sık tavsiye edilir.
 • Boğaz kuruluğuna yardımcı olur.
 • Gaz gidermeye yardımcı olur.
 • Mide bulantısını ve kusmayı geçirmeye, mide ekşimesinin azalmasına, alerjik öksürüklerin azalmasına yardımcı olur.
 • Sindirime yardımcı olup, ağız kokularını giderir.
 • Soğuk algınlığının daha hızlı geçmesine yardımcı olur.
 • Stresi azaltır, hazımsızlığı giderir.
 • Antioksidan etkisi bulunup, omega 3 yap asidi yönünden de oldukça zengindir.

Nane Çayı ile Kilo Vermek Mümkün mü?

Nane Çayı ile Kilo Vermek Mümkün mü?

Nane Çayı ile Kilo Vermek Mümkün mü?

Tokluk hissi yaşattığından aşırı yemek yeme isteğini de azaltır. Düzenli olarak tüketilmesi halinde kilo verme sürecini hızlandırır.

Elbette yalnızca bu çayı tüketilmesi kilo vermek yeterli olmaz. Mutlaka ek olarak uygun bir diyet programı da takip edilmelidir.

Nane çayı en güçlü bitkisel çaydır. Birçok sağlık sorunun giderilmesi ve zayıflama amacıyla kullanılır. Ancak çok fazla tüketilmesi bazı yan etkilere neden olabilir. Mide ekşimesi ya da yanmasına neden oluyorsa tüketilmesi önerilmez. Ayrıca nane içerisinde bulunan mentol bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle dikkatli kullanılması önerilir. Eğer kronik sağlık sorunları söz konusu ise ya da düzenli olarak kullanılan ilaçlar varsa çay ile rahatsızlık meydana getirebilir.

Hamilelerin, emziren annelerin, alerjik ya da kronik rahatsızlığı bulunan kişilerin doktorlarına danışmadan tüketmemeleri önerilmektedir.

Nane Çayının Hazırlanması

Öncelikle taze nane yaprakları kurutulur. Kurutulan bu yapraklardan 2 çorba kaşığı alınır ve kaynamakta olan suyun içine ilave edilir. 15 dakika boyunca kaynatıldıktan sonra şeker ya da bal ile tatlandırılarak içilir.

0/5 (0 Reviews)

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır. Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.