Aktar Bloğu

Hayıt Tohumu Nedir? Hayıt Tohumu Nasıl Muhafaza Edilir?

Hayit Tohumu Nedir Hayit Tohumu Nasil Muhafaza Edilir

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]Hayıt bitkisi, mine çiçeğigiller ailesinin en önemli üyelerinden biridir. Bereketli bir bitkidir. Çünkü uzun yıllar dayanıklı olabilmektedir.

Görüntü itibariyle çalıyı andırsa da pembe ve mavi çiçekleriyle oldukça hoş bir görüntüye sahiptir. Akdeniz ülkelerinde yetişen bir bitki türüdür. Deniz kenarlarında ve kayalık diplerinde yaşarlar. İçeriğinde bulunan viteksin, viteksinin ve heterozit sayesinde tıbbi ilaç olarak kullanılmaktadır. Hayıt tohumu birçok sağlık sorununu giderici etkiye sahiptir. Hayıt tohumu genellikle çay olarak kullanılmaktadır. Hayıt tohumu bozulur mu, diye merak edenler için…

Hayıt Tohumu Bozulur mu?

Hayıt Tohumu bozulur mu, diye düşünenler vardır. Çünkü bilindiği gibi birçok bitki uzun zaman kapalı kaldığında ya da kullanılmadığında kurtlanmaya başlar. Ancak hayıt tohumunun bozulması söz konusu değildir. Hayıt otu tohumunu muhafaza ettiğiniz yer serin olduğu takdirde bu problemlerle karşı karşıya kalmasınız. Ayrıca sudan mutlaka korunması gerekmektedir.

Hayıt Tohumu Faydaları

Hayit Tohumu NedirHayit Tohumu Nasil Muhafaza Edilir

 

Hayıt tohumu kadın hastalıklarında büyük başarı göstermektedir. Özellikle kadınların adet düzensizliğinde olumlu etki vermektedir. Regl sancılarını gidermeye, kadınlara rahat bir nefes aldırmaya yardımcı olmaktadır. Menopoz döneminde kadınların rahatsız edici sorunlarına yardımcı olmaktadır. İdrar söktürmeye de yardımcı olan hayıt tohumu, hormonlardaki dengesizliği, normal seviyeye getirmeye yardımcı olur.

Hayıt tohumu ya da hayıt otunun bir diğer bilinen özelliği ise kadınların hamile kalmasına yardımcı olmasıdır. Ancak bu bilgi kesin olmamakla birlikte, kişilerin doktorlarına danışmalarından fayda vardır. Hayıt tohumunu da mucizevi etkileri bulunmamaktadır.

Hayıt tohumu ya da hayıt otu kullanımından önce hamilelerin, emziren annelerin, küçük çocukların, yaşlı ve herhangi bir rahatsızlığı bulunan kişilerin mutlaka doktorlarına danışmaları önerilmektedir. Faydaları saymakla bitmeyen söz konusu bitkinin yanlış ya da fazla tüketilmesi halinde zararları ile karşı karşıya kalmak mümkündür.

Hayıt otunun bir diğer kullanım şekli de kurutulmuş şeklidir. Kurutuşmuş hayıt otunun çayı yapılarak tüketilmektedir. Özellikle kış aylarının vazgeçilmezleri arasında yer alan kurutulmuş hayıt otunu hemen satın almak isteyenler ise e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

0/5 (0 Reviews)

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır. Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.