Aktar Bloğu

Form Çayının Faydaları Nelerdir?

Form Çayının Faydaları Nelerdir?

[vc_row][vc_column][vc_column_text woodmart_inline=”no” text_larger=”no”]Form çayı toksinlerin ve fazla suyun vücuttan atılmasına yardımcı olarak zayıflamayı kolaylaştırmaktadır. Bu bitki çayı tek çeşit bitkisel kaynak içerebildiği gibi birkaç bitkisel ürün ve meyve kullanarak da hazırlanabilmektedir. İçinde biberiye, funda, limon, barut ağacı kabuğu, sinirli ot, yeşil çay, sarımsak, tarçın, kiraz sapı, mısır püskülü, kekik ve maydanoz gibi bitkiler bulunmaktadır. Bitkisel kaynakların yanında çeşitli meyvelerden de hazırlanabilir.

Form Çayının Özellikleri

İnsanların kilo verebilmek adında tüketmiş olduğu bitki çaylarından biridir. Bilinçsiz bir şekilde tüketildiği takdirde çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilen çay, doğru kullanıldığında ise fayda sağlayabilmektedir. Bu nedenle kullanımında oldukça dikkatli olmak gereken bu bitki çayı, pek çok bitkinin bir araya getirilmesi ile elde edilmektedir.

Günümüzde pek çok aktarda hazır olarak bulabilmek mümkündür. Kurutulmuş bitkiler halinde bulunabilen bu çay, aynı zamanda hazır poşet çay olarak da satılabilmektedir. Hazırlanışı oldukça kolay, tüketimi de lezzetlidir. Günde en fazla bir ya da iki fincan kadar tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

Form bitki çayının bilinçli ve doğru tüketimi halinde fayda faydalarını görebilmek mümkündür. Diyet ile beraber kullanılan bu çay, vücuttaki toksinlerin atılmasını kolaylaştırma, metabolizmanın hızını artırma gibi etkiler gösterebilmektedir.

Öte yandan iştahın azaltılması, kabızlık, hazımsızlık gibi sorunların önüne geçilmesi, bağırsak hareketlerinin artırılması, zayıflamaya yardımcı olması gibi etkileri yine çayın faydaları arasında yer almaktadır. Bu bitki çayının içeriğinde kiraz sapı, maydanoz, limon, barut ağacı kabuğu, yeşil çay, biberiye, mısır püskülü gibi bitkiler bulunmaktadır. Bu bitkilerin her biri insan sağlığına fayda sağlarken, doğru oranlarda bulunması ve doğru şekilde tüketilmesi önemlidir. Ayrıca fazlalık kilolarından kurtulmak isteyen kişilerin çayı spor, egzersiz ve diyet ile beraber kullanması da önemlidir.

Form Çayının Faydaları

Zayıflama çayları arasında oldukça popüler bir yere sahip olan çay, sindirim sistemi üzerinde önemli etkiler göstermektedir. Metabolizmanın hızlanması, sindirim sistemi bozukluklarının bir düzene sokulması, diyet programını desteklemesi, vücuda enerji kazandırması ve yağ yakımını kolaylaştırması üzerinde etkili olan bir bitki çayıdır. Bu gibi özellikleri “Form çayı yağ yakar mı?” sorusuna yanıt olabilmektedir.

Tüm bu etkilerinin yanı sıra vücuttaki ödemin atılmasına fayda sağlayan çay, aynı zamanda gaz sökücü, şişkinliği giderici ve vücuda fazla şeker girmesini engelleyen etkileri ile oldukça faydalı olabilmektedir.

Form Çayının Faydaları

Form Çayının Faydaları

Form bitki çayının en etkin özelliği metabolizmayı artırıcı özelliğe sahip olmasıdır. Acı çehre, sinameki, biberiye gibi bitkilerden yapılan form çayı, metabolizmanın hızlandırıcı etkisini daha da etkin hale getirmektedir. Çayın faydaları genel olarak incelendiği zaman ise;

 • Güçlü antioksidanlar içermektedir. Bu sebepten ötürü vücudun toksinlerden arınmasını sağlayarak metabolizmayı hızlandırmaktadır. Harcanan kalorinin yakılmasına yardımcı olarak kilo vermeye fayda sağlamaktadır.
 • Düzenli olarak kullanılan çay sindirim sisteminin ve bağırsakların çalışmasını aktif hale getirebilmektedir. Bu sayede kabızlığı da önlemektedir.
 • Tokluk hissi sağlayarak kalori alımının önüne geçmektedir. Diyet programını desteklemeye yardımcı olmaktadır.
 • İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olmaktadır.
 • Kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olarak hücrelere daha fazla besin ve oksijen gitmesini sağlamaktadır. Özellikle cilt hücrelerine besin gönderme işlemi ile ciltteki yaralara yarar sağlamaktadır.
 • Ağız ve diş sağlığına olumlu etkiler yapmaktadır. Ağız kokusunu ve diş çürüklerini önlemeye yardımcıdır.

Form Çayı Besin Değeri

Form bitki çayı içerisinde biberiye, funda, limon, barut ağacı kabuğu, sinirli ot, yeşil çay, sarımsak, tarçın, kiraz sapı, mısır püskülü, kekik ve maydanoz gibi bitkiler bulunmaktadır. Bunun dışında ise bazı meyveler de bulunmaktadır. Bu meyveler:

 • Kayısı
 • Şeftali
 • Çilek
 • Elma
 • Kiraz
 • Limon
 • Portakal
 • Yaban mersini
 • Armut

Şekersiz olarak tüketildiğinde meyve ve bitkilerinde etkisiyle beraber çayın besin değeri 100 gramda 5 kaloridir.

Form Çayı Kaç Kalori?

Kaç Kalori?

Kaç Kalori?

Form bitki çayının kalorisi diğer bitki çaylarına göre daha azdır. İçinde doğal bitki ve meyveler olduğundan şeker içermemektedir. Bu da kaloriyi azaltmaktadır. Bu bitki çayı 100 gramda 5 kaloridir.

Pek çok bitki çayında olduğu gibi bu çayın kalorisi de tüketilen miktara bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bir porsiyonluk form bitki çayının kalorisine bakılacak olursa; alınan kalori miktarı 5’tir. Bunun yanı sıra bir fincanın karbonhidrat değeri 0,9, protein değeri ise 0,1 kadardır.

Form Çayı Zayıflatır mı?

Form bitki çayı, pek çok bitkinin karıştırılmasıyla elde edilen bitki çaylarından biridir. Günümüzde oldukça sık tüketilmesiyle bilinen ve daha çok fazlalık kilolardan kurtulma konusundaki etkileri ile tanının çay, insan sağlığına büyük ölçüde faydalı olan bir bitki çayıdır.

Günümüzde bu gibi bitki çayları ile alakalı en çok merak edilen konulardan biri de “Form çayı ile kilo vermek mümkün mü?” sorusunun yanıtıdır. Form bitki çayının fazlalık kilolardan kurtulma ya da mevcut kilonun korunması ile alakalı olumlu etkileri olduğu pek çok kişi tarafından bilinmektedir. Her ne kadar bilimsel olarak bir araştırması yapılmamış olsa da tecrübelerle sabit olduğu bilinmektedir.

Form Çayı Nasıl Tüketilmelidir?

Günde en fazla iki fincan kadar tüketilebilen bir bitki çayıdır. Sabah ve akşam olmak üzere tüketilen bu çay, fazla içildiği takdirde sindirim sistemi bozuklukları ve bağırsak tembelliği gibi bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Üstelik tek başına kilo verme konusunda etkili olmazken, spor ya da diyet yanında tüketildiği takdirde destek olabilmektedir.

Form Çayı Aç mı Tok Mu İçilmelidir?

Tok ya da aç karnına içildiği zaman tek başına zararlı ya da faydalı demek doğru değildir. İçerisindeki maddelerin faydalarını gösterebilmeleri için yeterli miktarda tüketilmelidir. Aç karnına içildiği zaman metabolizmayı hızlandırıcı bir özelliğe sahip olur. Bu sayede zayıflamak isteyenlerin başvurabileceği bir çaydır. Ama sadece forma bitki çayını içerek zayıflamak mümkün değildir. Diyet yaparken takviye amaçlı kullanıldığında etkili olan çaydır. Tok karnına içildiği zamanlar hazmı kolaylaştırır. Bağırsaklara karşı faydalıdır. Bağırsakları daha fazla işlevsel hale getirir.

Form Çayı Soğuk Mu Sıcak Mı İçilmelidir?

Form bitki çayının sıcak veya soğuk içilmesi arasında pek bir fark yoktur. Günde sadece bir kere demlenmelidir. Birden çok demlendiğinde içerisindeki bileşenler özelliklerini kaybederler. Bu yüzden bir kere demlendikten sonra hava geçirmeyen bir kap içerisinde muhafaza edilmelidir. Yani sıcak veya soğuk olmasından çok bir kere demlenmiş olması lazım. İstenirse içerisine bal gibi doğal tatlandırıcılar atılabilir. Yaz günlerinde soğuk olarak tüketmek metabolizmayı hızlandırmaktadır. Bu çaydan değil, soğuk olarak tüketilmesinden kaynaklanmaktadır.

Form Çayı Hangi Durumlarda Tercih Edilmelidir?

Zayıflamak istenildiği ve diyet yapıldığı zamanlar Beslenme ve Diyet Uzmanları tarafından tavsiye edilir. Ayrıca spor yapan kişilerinde sıklıkla içmesi gereken bitki çayları arasında yer alır. Sindirim sorunu yaşanıldığı zamanlarda ve hazımsızlık çekildiği zamanlarda başvurulabilecek bir kurtarıcıdır. Metabolizması yavaş olan kişilerin metabolizmasını hızlandırmaları için başvurabilecekleri bir kaynaktır. İnsülin direnci oluşmasını isteyen kişilerde bu çayı kolaylıkla tercih edebilirler. Ama faydaların görülebilmesi için miktarında içilmesi önemlidir. Yoksa gerekli miktardan fazla alınırsa faydadan çok zarar sebep olabilir. Hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınlar çok fazla tüketmemesi tavsiye edilir. Bu yüzden bir doktora başvurulması ve doktor kontrolünde içilmesi en uygun ve doğru olanıdır.

Form Çayı Çok İçilirse Bir Şey Olur mu?

Her türlü bitki çaylarında olduğu üzere Form Bitki Çayı çok içilirse insan sağlığına zararlı olabilmektedir. Normal şartlarda bu gibi bitki çayları belirli oranlardaki bitkilerin bir araya getirilmesi ile hazırlanmaktadır. Bu oranlar gereğinden fazla olduğu takdirde çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir.

Form Çayı Çok İçmenin Zararları Var mı?

Form Çayını çok içmenin zararları kişinin bünyesine göre değişiklik gösterebilmektedir.  Çok fazla tüketilen form çayları insanların bağırsak ve sindirim sistemini zehirleyebilmekte ve fonksiyonlarının düzgün çalışmasını engelleyebilmektedir. Bunun yanı sıra kolon kanseri riskini de artıran bu bitki çayı, zamanla metabolizmayı hızlandırmak yerine yavaşlatabilmekte ya da bu gibi etkiler gösterebilmektedir.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

0/5 (0 Reviews)

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır. Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.