Aktar Bloğu

Soğuk Çay Nedir? Hangi Çaylardan ya da Meyvelerden Yapmalıyız?

Soguk Cay Nedir Hangi Caylardan ya da Meyvelerden Yapmaliyiz

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]Soğuk çay demli çay ve meyvelerin karışımından ortaya çıkan genellikle sıcak yaz aylarının vazgeçilmezi olan asitsiz bir içecektir. Bazı soğuk çayların içerisine gazoz gibi içecekler dahil edilerek asitli olarak da yapılabilir, ama genel olarak asitsiz içilmektedir.

Soğuk Çay Nedir?

Soğuk çay yaparken, damak tadınıza göre seçebileceğiniz alternatifler mevcut olmakla beraber farklı meyvelerin karışımı da denenebilir. Satışı yapılan soğuk çaylar limon, şeftali ve mango gibi içeceklerden oluşmaktadır. Evde de pratik ve kolay bir şekilde soğuk çay yapmak da mümkündür. Evde şeftali, limon ve mango haricinde, nane, portakal, mandalina ve elma gibi birçok meyve kullanılarak soğuk çay yapılabilir.

Soğuk Çayı Hangi Çaylardan ya da Meyvelerden Yapmalıyız?

Soguk Cay Nedir Hangi Caylardan ya da Meyvelerden Yapmaliyiz

 

Evde istediğiniz tüm meyveler ile yapabileceğiniz soğuk çayınızı yeşil çay özlü ve siyah çay özlü olarak da tercih ederek yapabilirsiniz. Ama Beslenme ve Diyet Uzmanları soğuk çay yaparken yeşil çay kullanılmasını tavsiye ederler. Çünkü yeşil çay işlenme şekli bakımından siyah çaya göre daha az işleneme uğrar. Yeşil çayın daha az işleme uğraması da antioksidan etkisinin daha fazla olmasını sağlar. Ayrıca bir fincan siyah çay 40 mg kafein içerirken, bir fincan kadar yeşil çay ise 20 mg kafein içermektedir. Kafein yönünden de yeşil çay siyah çaya göre daha faydalıdır. Ayrıca yeşil çayın içerisinde bulunan ve bir antioksidan madde olan polifenoller vücudumuza birçok konuda fayda ve etki sağlamaktadır.

Zayıflamak isteyenler için de en çok tavsiye edilen çayların başında yeşil çay gelir. Çünkü metabolizmanın hızlanmasını yardımcı olan yeşil çay, genel olarak da sabahları tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda günde 3 bardaktan fazla içilmemesi tavsiye edilmektedir. Soğuk çay tüketiminde tatlandırıcı kullanılması tavsiye edilmemektedir.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

0/5 (0 Reviews)

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır. Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.