Aktar Bloğu

Sarı Haşhaş ve Tüketimi Hakkında

Sari hashas ve tuketimi hakkinda

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Haşhaş tohumlarından elde edilen sarı haşhaş, bol miktarda omega-3 yap asidi içermektedir. Vejetaryenler için bulunmaz bir hint kumaşını andıran sarı haşhaş, kalp sağlığı için çok önemlidir. İçeriğinde kuvvetli maddeler de bulundurduğu için sadece devlet kontrolünden geçerek üretimi gerçekleşmektedir. İçerisinde diğer maddeler ise;

 • Demir,
 • Bakır,
 • Kalsiyum,
 • Potasyum,
 • Çinko,

Farklı kullanımı ile bilinen sarı haşhaş genellikle ağrıları kesmeye yardımcı olur. Aktarlarda ve marketlerde bulunabilir.

Bebekler Sarı Haşhaş Tüketebilir Mi?

Bebeklerin ek gıda tüketmeleri ilk 6 aydan sonra başlatılması uygun görülmüştür. Altıncı aydan sonra sarı haşhaş tüketmelerinde bir sakınca yoktur. Bebekler sarı haşhaş tüketirken direkt olarak tüketmeleri sakıncalı olur. Boğaza kaça ihtimali olduğu için bebeklere yemeklerin içine katıp yedirilmesi daha uygun olacaktır. Ancak sarı haşhaş tüketimi öncesinde doktora danışılması tavsiye edilmektedir.

Çocuklar Sarı Haşhaş Tüketebilir Mi?

Çocukların sarı haşhaş tüketmelerinde herhangi bir sorun görülmemiştir. Sarı haşhaşın faydaları çok olup, çocukların tüketimi öncesinde bir uzmana danışmaları tavsiye edilmektedir. Vücudun gelişimine katkı sağlayan sarı haşhaşın diğer faydaları incelenecek olursa;

 • Sinir sistemini etkiler. Vücudun ağrı eşiğini artırmaya yardımcı olur. Sinirleri gevşeten bir besin olup, kişiyi ağrıya karşı duyarsızlaştırmaya, rahatlatmaya yardımcı olur.
 • İçeriğindeki oleik asit ve diyet lifi maddeleri kandaki kötü kolesterolü düşürmeye yardım eder.
 • İçindeki potasyum maddesinden ötürü kalpteki ritim bozukluğunu önlemeye yardım eder.
 • Bol miktarda demir ve çinko bulunduğundan bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarar sağlar.
 • İçerdiği oleik asit meme kanseriyle s avaşan bir madde olup, kanserle mücadeleye yardım eder.
 • Zengin lif içeriği sayesinde sindirim sistemini düzenlemeye yardımcıdır.
 • Çinko sayesinde hücrelerin yenilenme süresini azaltmaya etki eder.

Çocuklar sarı haşhaş tüketirken önemli olan direkt olarak tüketmemeleridir. Yemeklerin içine katarak tüketmek daha yararlı olacaktır. Direkt olarak tükettikleri takdirde boğaza kaçma ihtimali vardır.

Kimler Sarı Haşhaş Tüketebilir, Kimler Tüketemez?

Uyku problemi olan insanların sarı haşhaş tüketmeleri faydaları olacaktır. Sarı haşhaşın içindeki maddeler uyku düzenini dengelemeye yardımcıdır. İçindeki maddelerden ötürü ağrı kesmeye yardımcı olma özelliği bulunan sarı haşhaşı bebekler ve çocuklar tüketirken dikkatli olmalıdırlar. Sarı haşhaş sindirim sistemini düzenlemeye yardım eder. Bu nedenle sindirim sisteminde sorun olanlar tüketebilirler. Ancak önemli sindirim rahatsızlığında kişilerin doktora görünmesi tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda emziren annelerin, hamilelerin, kronik, alerjik ve önemli rahatsızlığı bulunan kişilerin sarı haşhaş tüketimi öncesinde doktorlarına danışmaları tavsiye edilmektedir.

Sarı Haşhaş Nerede Satılır?

Sarı haşhaş, marketlerde ve aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen sarı haşhaş satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer baharat çeşitlerini inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][woodmart_products post_type=”ids” items_per_page=”3″ include=”1937, 1927, 1915″ columns=”3″ sale_countdown=”0″ stock_progress_bar=”0″ highlighted_products=”0″ products_bordered_grid=”0″ lazy_loading=”no”][/vc_column][/vc_row]

0/5 (0 Reviews)

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır. Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.